Kar'da frene basmayın, vites küçültün

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Son günlerde soğuk hava ve kar yağışı ile birlikte meydana gelen ölümlü trafik kazalarına karşı uzmanlar sürücüleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soğuk hava ve kar yağışına hazırlıklı olmayan sürücülerin neden olduğu kazalarda son bir hafta içinde yaklaşık 35 kişi hayatını kaybederken, 80'e yakın kişi de yaralandı.

Ankara'dan en son meydana gelen 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan kaza sürücülerin bilgisizliğini gözler önüne seriyor. Özel halk otobüs sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybederek, Dışişleri Bakanlığı personelini taşıyan servis aracına çarpması sonucu meydana gelen kaza sürücülerin olumsuz hava şartlarına karşı hazırlıksız olduğunu gözler önüne serdi.

Karlı havada araç kullanmanın çok riskli olduğunu belirten Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, bu tür yollarda araç kullanan sürücülerin çok daha dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

Karlı yolda seyreden sürücünün araç hakimiyetin kaybetmesinin an meselesi olduğnu vurgulayan Güner, söförleri fren pedalını dikkatli kullanmaları noktasında uyardı. Güner, "Karlı havada araç kullanırken fren pedalına ne kadar az basılırsa risk o kadar azalır. Sürücüler vites küçülterek yavaşlamalı ve frene de çok yumuşak basmalı." diye konuştu.

Buzlanma ve karın yoğun olduğu yollarda yavaş seyredilmesi gerektiğine işaret eden Güner, kontrolden çıkan ve kendi ekseninden dönmeye başlayan araç sürücüsünün, direksiyonu tam ters yöne çevirmesi gerektiğini belirtti.

Kazaları önlemede en etkin yöntemin hava koşullarına göre alınacak tedbir ve lastik seçimi olduğunu belirten Güner, bir çok sürücünün zincir takmayı dahi bilmediğini söyledi. Güner, "Öncelikli olarak karlı havada kış lastiklerinin takılması gerekiyor. Kış lastiği yoksa zincir tercih edilmeli. Türikye'de yüzbinlerce sürücü daha zincir takmayı bile bilmiyor. Sürücülerin çoğu araçlarında zincir de bulundurmuyor." dedi. Araçların yüzde 25'ini İstanbul'da olduğunu belirten Güner, İstanbul'da her kış yaşanan manzaraların sürücülerin ne kadar hazırlıksız olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.


SÜRÜCÜ EĞİTİMİ YETERLİ DEĞİL


Türkiye'de sürücülere verilen eğitimin de yeterli olmadığını belirten Hitay Güner, sürücü kurslarının teorik eğitimin dışında pratik eğitim de vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Kursların pratiğe yönelik verdiği bilgilerin bir çoğunun artık gerekli de olmadığını belirten Güner şunları söyledi: "Eğitimimiz teorik bilgilerle dolu ancak pratik olarak çok fazla bir tecrübe verilmiyor. Kursların da bu anlamda kendini tekrar gözden geçirmesi gerekiyor. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious