Kardak kayalıkları yine Türkiye-Yunan krizine sebep oldu

Kardak kayalıkları yine Türkiye-Yunan krizine sebep oldu.10370
  • Giriş : 31.12.2007 / 17:29:00

Yunan sahil güvenlik botlarının 12 dakika Türk karasularına girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunan sahil güvenlik botlarının Turgutreis açıklarında Türk karasularına girerek yaklaşık 12 dakika boyunca seyretmesi, izleyenleri çılgına çevirdi.

Havanın güzel ve sakin olması nedeniyle Turgutreis’e 5 mil uzaklıktaki Kardak civarında gelişen olayları çıplak gözle izleyebilen Turgutreisliler, teknelere binerek kayalıklara gitmeye çalıştı. Turgutreis Limanı'ndan 500 metre kadar ayrılan tekneler, Güllük’ten gelen 18 nolu Türk sahil güvenlik botu görevlileri tarafından “Kardak’a gidemezsiniz, kriz var. Artmasına neden olmayın” denilerek limana geri döndürüldü.

Turgutreis Belediyesi İtfaiye Amirliği’nde itfaiye eri olarak görev yapan Murat Bıçak, Mehmet Yardım Buhara ve Oktay Öksüz de ellerine dev Türk bayrakları alarak, Yunan botlarının Turgutreis açıklarındaki Türk karasularını ihlallerini protesto etmek amacaıyla bugün saat 14.40’da denize açıldı. Ancak itfaiciyeler de 18 nolu Türk sahil güvenlik botu tarafından durduruldu.

Sahil güvenlik botundaki görevli askerlerin kimlik kontrolü yaptığı itfaiyecilerden Murat Bıçak, Yunan botlarının Türk karasularını ihlallerini protesto etmek amacıyla denize açıldıklarını belirterek, “Gerginliği tırmandıran biz değiliz. Yunan botları Turgutreis ve Gümüşlük’e kadar gelirken biz 500 metre açılamıyoruz. Bölge halkı, bölge balıkçısı çok huzursuz” dedi. İtfaiyeciler daha sonra limana döndü.

Bölgede halen Türk ve Yunan botları ile Yunanlı balıkçıların bekleyişleri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious