Kardak'ın arkasında ne var?

Kardak'ın arkasında ne var?.11014
  • Giriş : 02.01.2008 / 18:09:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 18:27:02

Kardak'tan aktarılan gerilim haberleri hayal ürünü mü? Kim savaş çıkarmaya çalışıyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık üç haftadır Kardak kayalıkları çevresinde Türk ve Yunan balıkçılar arasında ciddi bir gerginlik olduğuna yönelik bazı gazete ve televizyonlarda haberler yayınlanıyordu. İki ülke sahil güvenlik ekiplerini de karşı karşıya getiren haberler Muğlalı balıkçılarca yalanlandı. Muğla Valiliği de haberlerin abartılı olduğunu açıkladı.

Bir süredir Yunan balıkçılarla Türk balıkçıların Kardak kayalıkları çevresinde kıta sahanlığı çizgisini aşma gerekçesiyle yaşanan ihtilaf bazı haber kaynaklarınca ‘gerilim tırmanıyor’ şeklinde yansıtılmış ve iki ülkenin sahil güvenlik ekipleri arasında Kardak çevresinde karşı karşıya gelmişti.

Ancak olayın merkezinde olan balıkçılar, yaşananların kamuoyuna yansıtıldığından farklı olduğunu açıkladı. Balıkçılar, her yıl aralık ve ocak aylarında kayalıkların etrafında çıkan çipura cinsi balığı, zaten Yunan balıkçılarla birlikte avladıklarını, aralarında ciddi bir problem olmadığını söyledi.

Konunun büyütüldüğünü düşünen balıkçılar, tansiyonun asıl gazetelerde çıkan haberler sebebiyle tırmandığını ve balıkçılar üzerinden Türkiye'nin bir krize çekilmeye çalışıldığını söylüyor.

Gazetelerde çıkan haberlerden sonra olayı derinlemesine araştıran Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu da, balıkçıların görüşünü teyit ediyor. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'yla görüşen Vali Yiğenoğlu, Sahil Güvenlik botlarının da bölgeye var olan bir kriz sebebiyle değil, haberler üzerine gittiğini söyledi.

Vali Yiğenoğlu da balıkçılar gibi, Kardak kayalıklarında balıkçıların gerginlik yaşandığı ileri sürülen olayın büyütüldüğü görüşünde.

Kardak adalarının Türkiye ile Yunanistan arasında potansiyel bir kriz çıkartma merkezi haline gelmesi yeni değil. İlk olarak 1996 yılında bu adacıklar iki komşu ülkeyi savaşın eşiğine getirmişti. Basının provoke etmesiyle büyüyen olaylar ABD'nin devreye girmesiyle tatlıya bağlanmıştı. Ancak 96'dan sonra da konu zaman zaman gündeme geldi ve sürekli potansiyel bir kriz olarak görüldü. Ancak basında çıkan haberlerin hemen hemen hepsinde olayın gereksiz yere büyütüldüğü anlaşıldı.

Örneğin 2006'nın Aralık ayında basında çıkan haberlere göre Yunan ve Türk Sahil Güvenlik kuvvetlerine ait botlar arasında Kardak kayalıkları çevresinde kovalamaca yaşanmıştı. Ama Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kardak'da iddia edildiği gibi bir krizin yaşanmadığını duyurmuştu.

Bu seferki Kardak krizi haberlerine yalanlama ise Türk balıkçılar ve Muğla Valiliği’nden geldi. Kardak ile ilgili zaman zaman bu şekilde abartılı kriz haberlerinin basında yer alıyor olması ise kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious