Kardak'ta 'çipura avlama' gerginliği!

Kardak'ta 'çipura avlama' gerginliği!.11014
  • Giriş : 31.12.2007 / 13:33:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 13:59:57

Yunanlı balıkçılar ve sahil güvenlik botlarının yaptığı ihlallerle gündeme gelen Kardak kayalıkları bölgesinde avlanan Türk balıkçılara, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı botları eşlik etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bodrum'un Gümüşlük beldesinden Kardak kayalıkları bölgesinde avlanmak için çıkan 10 balıkçı teknesi, bölgede 5 saat boyunca ''çipura'' avladı.

Kardak kayalıkları bölgesinde avlanan Türk balıkçılara, Sahil Güvenlik Komutanlığı botları eşlik etti. Bölgede avlanan Yunanlı balıkçılara ise Yunan sahil güvenlik botlarının eşlik ettiği gözlendi.

-ÇİPURA GERGİNLİĞİ-

Kardak kayalıkları bölgesinde avlanan Türk balıkçıkların yaşadığı Gümüşlük Beldesi Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, gazetecilere yaptığı açıklamada bölgede son günlerde Türk ve Yunanlı balıkçılar arasında yaşanan gerginliği nedeninin bölgeye 15 Kasım - 15 Ocak tarihleri arasında yumurta bırakmaya gelen ''Çipura'' balığı olduğunu iddia ederek, ''Türk ve Yunanlı balıkçılar bu mevsimde Kardak kayalıkları bölgesi ve Gümüşlük açıklarında bu balığı avlamaya çalışıyorlar. Bölgede avlanan balıkçılarımıza Türk sahil Güvenlik botları eşlik ediyor '' dedi.

Son yıllarda ''Gırgır'' adı verilen büyük teknelerle yapılan avlanmalar nedeniyle bölgedeki ''çipura'' miktarının azaldığını iddia eden Ülküm, ''Balık çok olsa kavga yaşanmaz. Bir süre sonra yumurta bırakmak için gelen balıklar bölgeyi terk edince yaşanan gerginlik de ortadan kalkar. Bölgede yaşayan bir grup Akdeniz Fok'u da koruma altına alınmalı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious