Kardak'ta yine sıcak saatler!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Ege Kardak Kayalıkları, Türk ve Yunan askerlerini yine karşı karşıya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki ülkeyi 1996 yılında savaşın eşiğine getiren ve kriz yaratan Kardak Kayalıkları çevresi, bu sabah yeniden hareketlendi. Erken saatlerde Yunanistn'ın Kilimli (Kalimnos) Adası'ndan gelen 4 küçük balıkçı teknesindeki balıkçılar, 2 Kardak Kayalığı arasına ağlarını attı. 09.30 sıralarında Kilimli'den gelen Yunan Sahil Güvenlik botu bölgede beklemeye başladı. Gümüşlük, Turgutreis ve Yalıkavak açıklarında avlanan Türk balıkçılar, Yunan botu tarafından bölgeden uzaklaştırılmak istendi.

Bunun üzerine harekete geçen Yalıkavak'ta konuşlu Üsteğmen Tamer Alpul komutasındaki 302 No'lu Sahil Güvenlik Botu, saat 10.00'da bölgeye hareket etti. 10.15'te iki ülkenin sahil güvenlik botları borda bordaya geldi, Kardak etrafında kovalamaca başladı.

Türk botundan yapılan “Kardak kayalıklarını terkedin” uyarısını dinlemeyen Yunanlı balıkçılar avlanmaya devam etti. Yunanlı balıkçılarla Türk ve Yunan sahil güvenlik botları uzun süre birbirine çok yakın seyretti. Kardak Kayalıkları arasında ve yanında balıkçı tekneleriyle botlar beklerken, gelişmeler Bodrum'un Gümüşlük ve Kadıkalesi sahillerinden izlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious