Kardeş Ağca'dan hükümeti kızdıracak sözler

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Papa'ya suikast girişiminden cezaevinde bulunan Mehmet Ali Ağca'nın kardeşi Adnan Ağaca, "AK Parti eğer Vatikan hükümeti değilse kardeşimi serbest bıraksın." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa suikastinden dolayı tutuklu bulunan Mehmet Ali Ağca'nın kardeşi Adnan Ağca, Avukatı Mustafa Demirbağ ve Basın Danışmanı Fatih Edizer, Taksim Green Park Otel'de bir basın toplantısı düzenledi. Mehmet Ali Ağca'nın tutuklu bulunduğu hapishaneden yazdığı mektubu kardeşi Adnan Ağca'nın okuduğu toplantıda, Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılması istendi. Yabancı medya mensuplarının da izlediği toplantıda Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ ve kardeşi Adnan Ağca, AK Parti hükümetine ve Papa 16. Benedict'e sert eleştirilerde bulundu. Toplantıda önce kendisini Mehmet Ali Ağca'nın basın danışmanı olarak tanıtan Fatih Edizer konuştu. Toplantıyı 27 yıldır haksız bir şekilde hapishanede tutulan Ağca'nın kendi eliyle yazdığı mektubu tüm insanlığa iletmek için düzenlediklerini savunan Edizer, "Vatikan, Fener Rum Patrikhanesi ve AK Parti iktidarı tanrısızlığın ilahiyatçılarıdır. Tanrının olmadığı yerde adalet olamayacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Edizer'den sonra Adnan Ağca, kardeşi Mehmet Ali Ağca'nın haksız olarak hapishanede tutulduğunu iddia ederek, AK Parti'yi eleştirdi. Adnan Ağca, "Bu hükümet Vatikan'dan ne kadar kaçarsa kaçsın, aslında Vatikan'ın hükümetidir. Eğer Vatikan'ın hükümeti değilse kardeşimi serbest bıraksınlar." diye tepki gösterdi. Adnan Ağca daha sonra, kardeşi Mehmet Ali Ağca'nın cezaevinden yazdığı mektubu okudu. Mehmet Ali Ağca'nın 'mesih' olduğu iddiasını yenilediği mektupta, Papa 16. Benedict ve tüm insanlığı kendi yazdığı 100 sayfalık İncil'e inanmaya davet etti. Mektupta, "'Ve Mesih sadece Tanrının birinci evrensel hizmetçisi ve sözcüsü' Ben Mesih Ağca şimdi Papa Ratzinger ve Vatikan benim yazdığım Mükemmel İncil'deki şu hakikatları kabul etmeye davet ediyorum." ifadeleri yer aldı.

Mehmet Ali Ağca'nın 28 Mayıs 1985 ve 29 Mart 1986 yıllarında Mesih Ağca olarak kıyameti ilan ettiğini iddia ettiği mektupta, "Ey insanlar ne Beyaz Saray, ne Vatikan, ne Kremlin size ölümsüzlük veremezler. Cennet ölümsüzlüğüne giden yol Mesehi Ağca'nın Mükmmel İncil yoludur. Şeytanın yolu insanları sadece cehennem ölümsüzlüğüne götürür. Teslis yalan. Vatikan yalan merkezi. Vatikanı terk edin ve Mesih Ağca'yı dinleyin. Ben Ağca şaşkın ve perişan insanlığın son umuduyum." ifadeleri yer aldı.

- "26 YIL ÖNCE KAÇIRILAN EMANUEL ORLANDİ VATİKAN'DA"-

Mehmet Ali Ağca'nın avukatı Mustafa Demirbağ da, 26 yıl önce kaçırıldığı iddia edilen İtalyan Emanuel Orlandi'nin Vatikan'da hasip tutulduğunu iddia etti. Orlandi'nin ailesi ve yakınları ile sık sık görüştürüldüğünü öne süren Demirbağ, "Ağca'nın etrafında Orlandi tiyatrosu oynanıyor. Bu tiyatroya bir son verilmesini istiyoruz. Orlandi'nin Vatikan'da olduğunu herkes biliyor. Vatikan'ın iç hesaplaşmasının cezasını Ağca çekmek zorunda değil." iddiasında bulundu.

- "AĞCA'NIN TÜRK DEVLETİ'NDEN 2,5 SENE ALACAĞI VAR" -

İtalya tarafından 1990 yılında iadesinin ardından serbest bırakılan Ağca'nın hiçbir hukuki dayanağı olmadığı halde tekrar cezaevine konulduğunu savunan Mustafa Demirbağ, müvekkilinin şu anda hapiste olmasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını dile getirdi. Demirbağ, "Ağca'nın içeride tutulması haksız, hukuka aykırı, Türkiye'nin de kabul ettiği Uluslararası kurallar tamamen çiğnendi. Siyasi bizim öğrendiğimiz kadarıyla sadece siyasi sebeplerle şu anda içeride tutuluyor. Ağca'nın şu anda Türkiye devletinden alacağı 2,5 yıl var. Tahliye oluktan sonra Mehmet Ali Ağca'nın dosyasında kim haksızlık yaptıysa hepsi yargı önünde hesap verecek. " diye konuştu.

- "VATİKAN 'PAPA ÖLDÜRÜLECEK' SENARYOLARI İLE REKLAM YAPIYOR" -

Bir basın mensubunun 'Vatikan'ın Türkiye'de öldürülmesi ihtimali' sorusu üzerine Demirbağ, "Vatikan bu tür sözlerle reklam yapıyor. Vatikan iç hesapları varsa bunları kendi topraklarında çözsün. Bu topraklarda yapmasın. Vatikan bunun üzerinden şov yapıyor. Reklam yapıyor." şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious