Kardeşler koyun koyuna yatacak

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Ankara'da dört yıl önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden abisiyle aynı kaderi paylaşan ilköğretim 1. sınıf öğrencisi Mustafa Polat, abisinin mezarı açılarak aynı yere defnedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'da aynı yaşta, aynı okulda, aynı sınıfta ve aynı öğretmenin öğrencisi olan iki kardeş dört yıl arayla aynı kaderi paylaşarak kalplerine yenik düştü. Çankaya Yukarı Ayrancı Salih Alptekin İlköğretim Okulu'nda 1. sınıf öğrencisi Tolga Polat, 2002 yılında kalp krizi geçirerek vefat etti. Aradan dört yıl geçti. Tolgahan'ın küçük kardeşi Mustafa Polat, abisinin yaşına erişince aynı okula kaydedildi. Mustafa çektiği kurayla abisini okutan öğretmenin bulunduğu 1 B sınıfına düştü.

Mustafa Polat, dün okulda öğle yemeğini yedikten sonra sınıfın orta yerine yığılıp kaldı. Okuldaki nöbetçi öğretmen yakındaki bir poliklinikten doktor getirdi. doktor sınıfa geldiğinde küçük Mustafa çoktan hayatını kaybetmişti.

Abisiyle aynı kaderi paylaşan Mustafa'nın babası Talat Polat oğlu için otopsi istedi. Bugün Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsiden sonra Mustafa'nın cenazesi ailesine teslim edildi. Mustafa Polat, ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'na abisinin mezarına gömüldü.

Ağabey Tolgahan'ın mezarı önceden açılarak kendisiyle aynı kaderi paylaşan kardeşi de yanına konuldu. Anne Gülhan Polat ve baba Mustafa Polat, cenaze merasimi sırasında güçlükle ayakta durarak gözyaşına boğuldu.

Cenazeye Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Muratbey Balta ile Mustafa'nın okul müdürü Metin Dereli'nin yanısıra Polat ailesinin yakınları katıldı. Sınıf öğretmeninin ise cenazede bulunamadığı öğrenildi.

Her iki oğlunu da kaybeden baba Polat, iki oğlu içinde otopsi yaptırdığını fakat kesin bir netice alamadıklarını söyledi. Polat, iki kardeşin aynı yaşta aynı şekilde ölmesinin bir sır gibi olduğunu dile getirerek, ''Olayın akraba evliliğinden kaynaklanmadığını'' söyledi. Eşiyle teyze çocukları olduğunu söyleyen acılı baba, evlenmeden önce bütün sağlık tetkiklerini yaptırdıklarını kaydetti. Polat, ''Aramızda kan uyuşmazlığı çıkmadı. Çocuklarımın ölüm nedeni bu olamaz.'' dedi.

Baba Polat, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden yakınarak, ''İlk oğlum için kalp ile göğüs kafesi arasında ödem oluştuğunu söylediler, fakat bunun nasıl ve niçin oluştuğu konusunda kesin bir bilgi veremediler. Genetik olabileceği kaygısıyla Mustafa'yı da düzenli olarak doktor kontrölüne götürüyordum. En son 15 gün önce genel kontrole götürdüğümde hiç bir şey çıkmadı. Gayet sağlıklıydı.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious