Kardeşleri kıyaslamayın!

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Uzmanlar Kardeş kıskançlığının yaygın bir psikolojik davranış olduğunu belirti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Eğer ebeveynlerin yanlış tavırları da buna eklenirse, aile içi huzursuzluk başlar” uyarısında bulundu. Kardeş kıskançlığının temelinde, anne ve babanın çocuklara gösterdiği ilgi ve sevginin bölünmesi korkusunun yattığını belirten Çocuk ve Ergen Psikoloğu Özge Türk, “Büyük çocuk, anne ve babasının ilgi ve sevgisini artık yeni doğan bebekle paylaşmak zorundadır. Ancak bu durum, kolay kabul edilir değildir. O ana kadar anne ve babanın ilgi odağı hep kendisi olmuştur. Dolayısıyla çocuk, yeni doğan kardeşine ikilemli duygular hisseder, sevgi ve nefret arasında gidip gelir” dedi.
İlk çocuğun, kendinden sonra dünyaya gelen kardeşini adeta bir rakip gibi algıladığını ifade eden Psikolog Türk, “Kardeşler arasında mukayese yapmamak gerekir. Her çocuk farklı özelliklerde, farklı bireylerdir. Kardeşleri karşılaştırmak, rekabete sebep olur. Anne ve baba her iki çocuğa da sevgilerini göstermelidir. Sevgi, ortak ve paylaşılabilen bir duygudur ve her iki ebeveyn her iki çocukla ilgilenebilmelidir” dedi. Büyük çocuğun, yeni doğan kardeşini kabullenmesinin zaman alabileceğine dikkat çeken Psikolog Türk, “Büyük çocuk, doğacak olan kardeşe hazırlanmalıdır. Bazı anne ve babalar; büyük çocuk, kardeşine yardım etmek istediğinde beceremeyeceğini düşünerek azarlarlar. Bu gibi tutumlar, çocuğun benliğini zedeleyecek, onu yalnızlığa sürükleyecektir. Çocuğu yeni doğan kardeşi karşısında onurlandırmak gerekir” şeklinde konuştu.

Takım ruhu önemli
Yemede, içmede, gezmede ve eğlencede aile bireylerinin takım ruhu ile hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Psikolog Türk, şöyle devam etti: “Anne-baba her iki çocuğu alarak birlikte oyunlar oynamalı, hep birlikte bir yerlere gitmeli, birlik, beraberlik duygularını pekiştirmelidir. Bu, kardeşlerin de takım ruhunu hissetmelerini sağlar. Bu şekilde rekabet de azalır. Çocuklar kavga etmeye başladıklarında, kozlarını kendi aralarında paylaşabilmeleri için serbest bırakmak gerekir. Sakinleştiklerinde aralarındaki problemi kendileri çözmeledirler. Anne-baba taraf olmaktan çekinirse, çocukları rahatlatır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious