Karekin II, çok oldu!

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

Patrik Karekin II, "Soykırım gerçekleşmiş bir olaydır ve tanınmalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm Ermeniler Katoliko'su Karekin II, sözde Ermeni soykırımının araştırma konusu olmadığını ve bunun gerçekleşmiş bir olay olduğunu iddia ederek, sözde soykoromon tanınması gerektiğini söyledi.

Türk Ermenileri Patrikliği'nde düzenlenen toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Karekin II, sözde soykırım ile ilgili bazı ülkelerin aldıkları tanıma kararları ile ilgili olarak da, bu gibi konuların tüm insanlığı ilgilendiren yönünün bulunması nedeniyle diğer ülkelerin de böyle kararlar aldıklarını savundu.
Türkiye'de bulunan ve çeşitli kiliseleri gezerek Ermeni Cemaati ile ilgili bilgiler alan Tüm Ermeniler Katolikosu Karekin II, Türk Ermeni Patrikliği'nde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili Karekin II, "Ermeni halkı bütün dünyaya yayılmış durumda, ama bir devlet etrafında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Doğal olarak bu konuda Türkiye'nin muhatabı Ermenistan'dır ve sorunları bu iki devlet çözmelidir. 90 yıldır bu sorun tartışılıyor. Farklı çalışmalar yapılıyor. Ama bizim için soykırım araştırma konusu değil. Bu gerçekleşmiş bir olay ve tanınmalıdır. Soykırımın kabulu bizim için pozitif bir gelişme olur ancak, Türkiye'de negatif karşılanabilir" dedi.

Türkiye'deki üniversitelerde Ermeni meselesi ile ilgili yapılan toplantıları da değerlendiren Karekin II, bu çalışmaların sevindirici olduğunu, bu konuların tartışılıp konuşulmasının kendileri için olumlu olduğunu söyledi. Karekin II, ancak bu toplantıların siyasi bir oyun olması durumunda pozitif sonuç alınmasının mümkün olmadığını ifade etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler'i ziyaretinde "Türkiye'de bazı konularda ilerlemeler var, ancak bazı konularda da ilerlemeye yer var" şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Karekin II, görüşmede azınlık hakları ile ilgili olumlu gelişmeler yaşandığını ancak vakıflar ve dini eğitim gibi konularda ise bazı ilerlemelerin olabileceğini savundu.

"Soykırım" kavramının bütün insanlığı ilgilendirdiğini ve bu yüzden de bazı devletlerin bu konuyla ilgili kararlar aldıklarını anlatan Karekin II, "Soykırım sadece uygulandığı milleti değil, bütün insanlığı ilgilendirir. Bu anlamda başka milletler de olaya karışıyor. Amaç, insanlık adına bu tip olayların bir daha yaşanmamasıdır. Ancak bu yolla insanlar bu tip olaylardan kurtulabilir. Bu konu, Ermenilerle Türkiye arasında görüşülmelidir" dedi.

Bir gazetecinin "Sözde soykırım ile ilgili tavrınız çözümü tıkamıyor mu" şeklindeki sorusuna Karekin II, "Türkiye konuyu inkar ettiği sürece, çözüm olması mümkün değildir. Bu konuyu kabul etmek için sadece çalışmak gerekir" dedi.

Heybeliada Ruhban Okulu ve kendisine yapılan protestoları da değerlendiren Karekin II, Ruhban okuluyla ilgili ilerki zamanlara olumlu gelişmeler olabileceğini savunarak, protestoların kendisini etkilemediğini ancak bu gibi olayların olmasını istemediğini anlattı. "Bize düşen komşular olarak iyi yaşamak ve buna yaraşır hareket etmek. Umarım bir dahaki sefere bu tip olaylar olmaz" diyen Katoliko, bu olayların devam etmesi durumunda iki toplumun beraber yaşamak için zamana ihtiyaç duyacağını söyledi.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan'ın Türkiye'ye 10 puan vermesini de değerlendiren Karekin II, bunun pozitif bir adım olduğunu ve sorunların çözümü için yardımcı olmasını dileğinde bulundu. Vali Güler'i Ermeni Cemaati'ne olan saygısından dolayı ziyaret ettiğini söyleyen Karekin II, Diyanet İşleri Başkanı ile de görüşme istekleri olduğunu ancak bu görüşmenin gerçekleşmediğini belirtti.

Karekin II ayrıca, Türkiye'ye Bartholomeos ve Mesrob II'nin daveti üzerine geldiğini ve iki kilise arasındaki mezhep ve inanç konusundaki görüş farklılıklarını ele aldıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious