Karga ölümlerinin nedeni kuş gribi mi?

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki bir parktaki kargaların ölümleri, akıllara kuş gribi şüphesini getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki Şehitler Parkı ve ilçenin çeşitli yerlerinde çok sayıda karganın ölmesi vatandaşları tedirgin etti. Parkın kenar kısımlarında, çalılık ve otların arasında görülen ölümlerin yanı sıra ağaç dallarında da karga ölüsü bulunması dikkat çekti. Kuş gribi ya da başka bir hastalık şüphesiyle ilçe genelinde inceleme başlatıldığı belirtildi.

Şarkışla Kaymakamı İsmail Çataklı, İlçe Tarım Müdürlüğü'ne talimat vererek karga ölülerinden numune aldırdı. Müdürlükten gelen ekipler, hastalık şüphesine karşı steril elbiseler giyerek parktan topladıkları 4 karga ölüsünü İstanbul Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderdi. Enstitüdeki incelemenin yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyor. Kargaların ölüm sebebi, inceleme sonuçlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacağı bildirildi.

Şarkışlalı vatandaşlar daha önce bu kadar çok karga ölüsünü bir arada görmediklerini belirttiler. İsmini vermek istemeyen bir vatandaş, mahallelerinde buldukları karga ölülerini tırmıkla topladıktan sonra yakarak imha ettiklerini söyledi. Yaktıkları kargaları televizyon haberlerinde gördükleri şekilde kireçleyerek gömdüklerini de belirten aynı kişi, böylece eğer kargalarda bir hastalık varsa bunun yayılmasını engellemeye çalıştıklarını dile getirdi.

Şarkışla Kaymakamı İsmail Çataklı ise şüpheli karga ölümleriyle ilgili gerekli araştırmanın devam ettiğini söyledi. Özellikle kargaların oldukça yoğun olarak toplandığı ve en çok karga ölüsünün bulunduğu Şehitler Parkı'nda dezenfekte ve ilaçlama çalışması yapacaklarını belirten Çataklı, şunları kaydetti: "Karga ölümlerinin tarla ilaçlama döneminde olması, akıllara zehirli tahıldan öldükleri şüpesini getiriyor. Ancak zayıf bir ihtimalle de olsa herhangi bir hastalık şüphesine karşı inceleme başlattık. Kargaların ölüm sebebi, Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderilen numunelerin incelemesinin ardından netlik kazanacak. Kaymakamlık olarak konun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. İlçemizde konuyla ilgili tüm araştırmalar geniş kapsamlı olarak yapılacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious