Kargo'daki yangından sonra Rus bavulları sorun oldu

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Atatürk Havalimanı Kargo terminalindeki yangının ardından bavul ticareti yapan Ruslara ait yüklerin taşınması sorun oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

dış hatlardaki x-ray kontrol cihazlarından geçirilip içeriye alınacağı ve ardından da gümrük işlemleri yapılarak uçaklara yükleneceği açıklandı.

Ancak polis, yolcu terminalinden taşınan kargoların güvenlik zaafiyeti oluşturacağı ve görüntü kirliliğine yol açacağı gerekçesiyle bagajların taşınmasına izin vermedi. Terminalin içine taşınmış olan iki kamyon dolusu eşya bu gerekçeyle dışarıya çıkartıldı. Kargoları Laleli'den getirdiklerini anlatan bir kamyon sürücüsü, "Yolcular şimdi uçağa bindi. Ama eşyaları burada kaldı. Gümrük görevlileri işlemleri geçici olarak dış hatlarda yapacaklarını söyleyerek bizi buraya yönlendirdi. Ancak polisler, içeri almıyor. Bir şey yapılamazsa, yükü aldığımız yere geri götüreceğiz" dedi. Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri M. Vedat Müftüoğlu da, "Daha önce bavul turizmi adı altında yapılan uygulama artık Atatürk Havalimanı'nda yapılmayacak. Çünkü yangından sonra bu işi yapacak fiziki mekanımız da kalmadı. Bavul turizmi yapanlar 'ya Sabiha Gökçen yada Çorlu'ya gidecekler' diye bize verilen talimat var. Normal yolcu bagajında sorun yok. Ama bir yolcunun yüz tane bagajı olmaz. Bir uçağın yarısı bagaj olursa olmaz, hakkınız 30 kilodur. Yolcu terminalini kargo terminaline çeviremem. Şu anda bu işlerle ilgili uygun bir yerimiz yok" diye konuştu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), ülkemizdeki bavul ticaretinin artması üzerine yolcu beraberinde getirilen çok sayıda bagaja ait gümrük işlemleri için kargo bölümünde 'sundurma' diye adlandırılan bir toplama merkezi oluşturdu. Başta Rusya olmak üzere Doğu Bloku ülke vatandaşlarının, Laleli ve Osmanbey piyasasından aldıkları, çoğu tekstil ürünü olan eşyalar, yangın öncesine kadar burada toplanarak yurtdışına gönderiliyordu. Kargo terminalinin yanması üzerine bu eşyaların işlemleri, geçici olarak yolcu terminali olan Dış hatlarda yapılarak yurtdışına gönderilmesi düşünüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious