Karikatür, İsrail'i kızdırdı

Karikatür, İsrail'i kızdırdı.7497
  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Norveç gazetesi, Olmert'i Nazi subayı gibi gösteren bir karikatür yayınlayınca Yahudi dernekleri ve İsrail Büyükelçiliği tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danimarka'da yayınlanan Jyllands-Posten gazetesinde Hazreti Muhammed'i bombalı bir terörist gibi gösteren karikatürlerinin yarattığı kriz yeni aşılmışken, bu kez de bir başka İskandinav ülkesi olan Norveç karikatür krizinin eşiğine geldi. Oslo merkezli Dagbladet gazetesi, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i Nazi subayı olarak gösteren bir karikatür yayınladı.

SCHINDLER'İN LİSTESİ'NDEKİ SUBAYA BENZETİLDİ

Karikatürde Olmert, ünlü yönetmen Steven Spielberg'ün 1993 yılında yönettiği "Schindler'in Listesi" filminde Polonya'daki Plaszow toplama kampının başında olan SS Yarbayı Amon Goeth'e benzetildi.

Filmin bir sahnesinde kampın içindeki villasının balkonuna çıkan Goeth, eline aldığı keskin nişancı tüfeği ile kamptaki Yahudiler'e rasgele ateş açıyordu. Norveç'te yayınlanan karikatürde de Goeth'in yerine geçen Olmert aynı şekilde Filistinliler'e ateş ediyor şekliyor gösterildi.

Norveçli ünlü siyasi karikatürist Finn Graf tarafından çizilen söz konusu karikatür, 10 Temmuz 2006 tarihinde Dagbladet gazetesinde yayınlanınca çok büyük bir tartışma başlattı.

YAHUDİ DERNEKLERİ AYAKLANDI

İlk olarak Norveç'teki Yahudi dernekleri karikatüre tepki gösterdi. Norveç İsrail Anti Semitizm Karşıtı Merkez, Norveç halkından, Norveç Adalet Bakanlığı'na birer mektup göndererek karikatürleri protesto etmesini istedi.

Amerika Los Angeles'da bulunan Simon Wiesenthal Merkezi de Washington'daki Norveç Büyükelçisi Knut Vollebaek'e bir protesto mektubu gönderdi.

Son olarak İsrail'in Oslo Büyükelçisi Miryam Shomrat, Norveç Basın Konseyi'ni gönderdiği mektupta karikatürleri "kabul edilemez" bulduğunu söyledi.

İsrail'in Filistinliler'e yaptığının, Naziler'in kendilerine yaptıklarıyla karşılaştırılamayacağını belirten Shomrat, 6 milyon Yahudi'nin sistematik bir biçimde öldürülmesi ise İsrail'in kendini savunma hakkını kullanması arasında fark olduğunu ifade etti.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SORUMLULUK BİLİNCİ İÇİNDE KULLANILMALI"

Shomrat mektubunda, "İsrailliler'i ve/veya Yahudiler'i Naziler gibi gösteren siyasi karikatürlere hoşgörü gösterilmemesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

İfade özgürlüğüne inandığını ve Norveç'te bu tür özgürlüklerin sınırlarının bir hayli geniş olduğunu bildiğini belirten Shomrat, ancak bu tür hakların "sorumluluk duygusu ile" birlikte kullanılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious