Karikatür krizi büyüyor

Karikatür krizi büyüyor.13474
  • Giriş : 01.09.2007 / 10:21:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:35:24

İsveç'te bir yerel gazetenin Hz. Muhammed'i rencide edecek şekilde tasvir eden bir çizim yayımlaması tepkilere yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç'te bir yerel gazetenin Hz. Muhammed'i rencide edecek şekilde tasvir eden bir çizim yayımlaması tepkilere yol açtı. İsveç'te yaşayan Müslümanlar dün cuma namazı sonrası protesto gösterisi düzenledi. Başbakan Fredrik Reinfeldt, konuyla ilgili olarak, "Basın özgürlüğü bizim temel prensiplerimizden biridir. Gazetelerde neyin basılacağına biz karar veremeyiz" yorumunda bulundu.

200 kadar protestocu ise Hz. Muhammed'e yönelik hakaretlerin yasaklanmasını ve karikatürü yayımlayan yerel Nerikes Allehanda gazetesinin özür dilemesini istedi.

Çizim aslında heykeltraş Lars Vilks'in bir tasarımının kağıda dökülmüş hali. Vilks'in türbanlı ve sakallı insan başlı heykeli, Müslümanları rencide ettiği gerekçesiyle bir sergide yasaklanmıştı.

Benzeri bir kriz iki yıl önce Danimarka'da yaşanmıştı.

Hz. Muhammed'i terörist olarak gösteren karikatürler Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılanmış, dünyanın dört bir yanına yayılan eylemlerde Danimarka başta olmak Batı'lı ülkelerin kurum ve büyükelçileri yakılmıştı.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious