'Karikatür krizi'nde beraat kararı

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Hz. Muhammed’e saldıran karikatürleri yayınlayan Jyllands-Posten gazetesinin sahipleri beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danimarka’nın Aarhus bölgesinde görülen davada mahkeme, karikatürlerin saldırı amacı taşımadığı ve Müslümanlara hakaret etmediği hükmüne varıldı.

Jyllands - Posten gazetesinin 40 çizere başvurarak Hz. Peygamberi tasvir etmesini istemesine 12 çizer olumlu cevap vermiş, hakaret karikatürleri 30 eylül 2005’de "Muhammedin yüzleri" adıyla tam sayfa yayınlanmıştı. İslam dünyasında infiale sebep olan hakaret karikatürleri Rasmussen "ifade ve basın özgürlüğü" içinde değerlendirmiş, kendisiyle görüşmek isteyen aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 müslüman ülkenin büyükelçisine randevu vermemişti. Karikatürlerin Norveç’teki bir dergide yayınlanması ardından Müslüman ülkeler tepki göstermiş ve çeşitli şiddet olayları yaşanmıştı. Bazı ülkeler Danimarka ürünlerine boykot uygulamıştı.

Aarhus Şehir Mahkemesi, karikatürlerin bazı Müslümanları rahatsız ettiğini kabul ederken karikatürlerin "Müslümanları küçük düşürmeyi" hedeflemediğine hükmetti. Mahkeme, "Bu karikatürlerin bazı Müslümanların onurunu zedelediğine şüphe yok. Ancak karikatürler hakaret etmeyi ve Müslümanları küçük düşürmeyi hedeflediği söylenemez." dedi.

Gazete editörü Carsten Juste, mahkemenin kararından memnun olurken kararın gazetenin karikatürleri yayınlamaktaki "tartışılmaz hakkını" onayladığını söyledi. Ancak Juste, karikatür tartışmalarının hemen biteceğine inanmadığını da belirtti. Juste, "Bazı radikaller bu konunun kapanmasını istemiyor. Bu insanlar karikatür tarışmasını ayrılıklar yaratmak için kullanmak istiyor." dedi.

Davayı açan Müslümanların sözcüsü Kasım Ahmed, Danimarka radyosuna yaptığı açıklamada karara itiraz edeceklerini söyledi. Ayrıca Ahmed, bu karardan rahatsız olacak insanlar olmasından korktuğunu da ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious