Karikatür yarışmasının 1'incisi Belarus'tan

Karikatür yarışmasının 1'incisi Belarus'tan.8672
  • Giriş : 27.06.2007 / 20:08:00

Yukarıda 1'inci seçilen karikatür görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 24'üncü Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda, Belaruslu sanatçı Marina Markevitch'in eseri birinci seçildi.

Kübalı sanatçı Angel Boligan Corbo ile Brezilyalı Dalcio Machado'nun eserleri ikinciliği paylaşırken, üçüncülüğü Hindistanlı sanatçı C.B. Shibu aldı.

Bu yıl 24'üncüsü düzenlenen serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı.

Antalya'daki IC Green Palace Otel'de toplanan Ön Seçiciler Kurulu'nun, 91 ülkeden bin 218 sanatçının 3 bin 326 eserinden elediği, 46 ülkeden 156 sanatçının 198 karikatürünü inceleyen Seçiciler Kurulu, Belaruslu sanatçı Marina Markevitch'in eserini birinci seçti.

Sanatçı, 8 bin dolar para ödülü ve heykelcikle, Kültür Bakanlığı plaketi ve Hürriyet Gazetesi Altın plaketini alacak. Yarışmada ikinciliği paylaşan Kübalı Angel Boligan Corbo ile Brezilyalı Dalcio Machado ise 5'er bin dolar para ödülü, heykelcik ve Milliyet Gazetesi Altın Plaketini alacak.

Üçüncülük ödülüne layık görülenHindistanlı sanatçı C.B. Shibu, 3 bin 500 dolar ile heykelcik ve Radikal Gazetesi Gümüş Plaketi'yle ödüllendirilecek.

Seçiciler Kurulu'nun 500'er dolar başarı ödülüne layık gördüğü, eserleri sergilenecek 10 sanatçı ile ülkeleri şöyle:

Alessandro Gatto (İtalya)
Thi-Wa-Wat (Tayland)
Mikio Nakahara (Japonya)
Ahmet Aykanat (Türkiye)
Alexandr Kostenko (Ukrayna)
Osman Güral Suroğlu (Türkiye)
Sergei Bobylev (Rusya)
Gerhard Gepp (Avusturya)
Alberto Morales Ajubel (Küba)
Xiao Quing Hou (Çin)

Seçiciler Kurulu'nun seçtiği eserler, Antalya'da IC Hotels Airport'ta yarın saat 19.00'da yapılacak tören ve kokteylin ardından sergilenmeye başlanacak.

Yarışmaya katılan ve ödül alan karikatürler, IC Hotels Airport'ta 3 Temmuz'a kadar sergilenecek ve sergi ücretsiz gezilebilecek. Yarışmada derece alan sanatçıların ödülleri, kasım ayında İstanbul'da törenle verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious