Karikatürist Bülent Oktay, Baykal'ı öyle bir anlattı ki!

Karikatürist Bülent Oktay, Baykal'ı öyle bir anlattı ki!.12583
  • Giriş : 20.06.2007 / 20:10:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:09:29

Karikatürist Bülent Oktay, CHP liderini öyle bir anlattı ki evlere şenlik. İşte o karikatür.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sürekli ANAYASA Mahkemesine “iptal davaları” için başvuran CHP’nin lideri Deniz Baykal bu defa karikatürcülerin eline düştü.

 

Karikatürist Oktay, Deniz Baykal’ı anlatırken eşine gelen bir telefonu konu aldı.

 

Karikatürden anlaşılan o ki bir siyasetçi “Deniz Baykal nerede?” diye soruyor. Buna karşılık Bayan Baykal'ın verdiği cevap ise oldukça komik:

 

HABER AKTÜEL ÖZEL

 

 

BÜLENT OKTAY KİMDİR? (kendi kaleminden)

 

1968 yılında Ankara’da doğdum. 8 aylık doğdum, 7 aylıkken yürüdüm, sonra düşüp kafamı vurdum ve çizmeye başladım. O gün bu gündür çiziyorum. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldım. Pamukbank Bilgi İşlem Müdürlüğü ve NETAŞ Araştırma/Geliştirme departmanında Bilgisayar Mühendisi olarak çalıştıktan sonra askerliğimi 1994–1995 yılları arasında Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı’nda tamamladım. 1995 yılı Ağustos ayından itibaren bilgisayar sektöründe çalışıyorum. I.T. kapsamında yürütülen çeşitli projelerde, son olarak Vadeli işlemler Piyasası projesi için 6 ay Avustralya’da görev aldım. Halen Veritabanı Yöneticisi (DBA) olarak görev yapmaktayım.

 İlk karikatürüm 1983 yılında yayımlandı, ilk ödülümü 1987 yılında kazandım. Karikatürlerim 1983 yılından beri yurt içinde ve dışında değişik dergi ve gazetelerde yayınlanmaya devam ediyor. Çeşitli yarışmalardan değişik ödüller kazandım. Dünyanın değişik ülkelerinde bir çok karikatür festivali ve karma sergiye katıldım. Bunlardan bazıları;
The Best Cartoons of Nippon International Festival – Japonya
The International YomiuriShimbun – Japonya
Berlengen International Cartoon Exhibition – Belçika
Olense Kartonale – Belçika
Bienal Internacional de Quadrinhos do Rio de Janerio – Brezilya
Piracicaba International Exposition of Humor – Brezilya
Salon International de La Bande Dessinee – Fransa
International Caricature Festival -Fransa
Hamburg International Comix Salon – Almanya
Köpenick Cartoon Summer – Almanya
Coffs Harbour Cartoon Organization – Avustralya
Budapest International Cartton Festival – Macaristan
Folingo Humourfest – İtalya
Vercelli Biennial Cartoon Exhibition – italya
Tenerife International Caricature and Homourous Drawing – İspanya
International Upstate Cartoonist League of Amerika Cartton Festival – Amerika

Kişisel olarak 1997 yılında İMKB Sergi Salonunda, çoğunluğu Borsa konulu karikatürlerimden oluşan bir sergi açtım. Sergida ayrıca değişik mizah dergilerinde yayınlanan karikatürlerimle, yurt dışında sergilenen eserlerim de yer aldı. 1998 yılının Ekim ayında Fransa’da “INTERNATIONAL CARICATURE FESTIVAL” Organizasyonunun davetiyle bir sergi açtım. ‘Sosyal Maskeler’ konulu sergimde yirmi eserim yer aldı. 2000 yılında İstanbul’da “Bilgisayar” konulu bir kişisel sergi daha açtım.


Karikatürlerimde genelde sosyal konulara eğilmeye çalışıyorum. Ayrıca en çok Teknoloji, Bilgisayar ve Borsa konularında çiziyorum. Bu ve benzeri konulardaki karikatürlerimden örnekler görmek için Internet’te açtığım;
http://www.bulentoktay.com adresli web sayfaları incelenebilir.


Şimdiye kadar değişik kitap resimleme çalışmalarım oldu. Son olarak İMKB için de “Hisse Senetleri Alım-Satım Klavuzu” içinde yeralan karikatürleri çizdim. Borsa konulu karikatürlerim İMKB‘den başka Moskova Borsası’nda da yeralıyor.

Karikatürden başka Kaligrafi (Hat) çalışmalarım bulunuyor. Siyah-beyaz ve renkli olarak Latin harflari ile hazırladığım değişik Hat çalışmalarımdan oluşan sergi için çalışmalarım devam ediyor.

 

Şimdiye kadar Futbol, Basketbol, yüzme ve uzakdoğu sporları ile ilgilendim. Lise yıllarında yüzmede Serbest stilde birincilik ödülüm var. Şimdi de halen uzakdoğu sporları ve felsefesi ile ilgilenmeye devam ediyorum.

Ayrıca “Hafıza Geliştirme ile Kolay Hatırlama Teknikleri” ile ilgileniyorum. Bu konu ile ilgili olarak  karikatürlerini de benim çizdiğim bir kitap hazırlıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious