Karımı İran'a vermeyin, asarlar

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

İranlı Yahudi Furia, din değiştiren eşi Müslüman Samana’yı asılmaması için Türkiye’ye kaçırdı. Şimdi karısının İran’a iade edilmesinden korkuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran-Türkiye-İsrail üçgeninde gerçekleşen aşk krizi İranlı Yahudi Furia Hajaran’ın 2 yıl önce üniversiteye giderken Müslüman Samana Poria’ya aşık olmasıyla başladı. Yahudi İranlı ve genç kız evlenmeye karar verdi. Furia ve Samana evlendikten sonra İsrail’e yerleşmek için girişimlerde bulunmaya başladı. Ancak Tahran’daki Yahudi azınlık yetkilileri, “Eğer hükümet Samana’nın Yahudi olmak istediğini ve İsrail’e yerleşeceğini öğrenirse ona idam cezası verirler” uyarısını yaptı. İsrail gazetesi Yedioth Ahronot’a göre, çift çareyi geçen yıl Türkiye’ye kaçmakta buldu. Hajaran eşini İstanbul’da bırakarak vatandaşlık almak için İsrail’e gitti. Ancak İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin Bet, “İranlı bir Müslüman’a İsrail’de vatandaşlık veya oturma izni verilmesi güvenlik açısından sakıncalı” dedi. Aşdod kentindeki bir sığınma evinde yaşayan Hajaran, para biriktirip bir avukat tutmaya ve oturma işlemlerini yeniden başlatmayı kafasına koydu. Eşi Samana ise bu arada İstanbul’da ucuz bir otelde izin çıkmasını bekliyordu.

Gözaltına alındı iddiası
Fakat gazetenin iddiasına göre 22 yaşındaki Samana’nın birkaç gün önce Türk polisi tarafından “gözaltına alındığı” haberi geldi. Samana’nın evraklarındaki eksiklik nedeniyle İran’a sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Türkiye’deki eşine yardım edebilmek için çırpınan Furia çareyi İsrail’in en büyük gazetesine koşmakta buldu. Yedioth Ahronoth’a konuşan Hajaran, “Türk yetkililere sesleniyorum. Onu sınır dışı etmeyin. İran’a giderse eşim idam edilecek. İsrailli yetkililer de harekete geçip ona oturma izni versin” çağrısında bulundu. Türkiye’de avukat tutmaya parası olmadığını dile getiren İranlı Yahudi, “Her gün üzüntüden ağlıyorum. İsrail’e geldiğimden beri 7 kilo kaybettim” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious