Karlı yolda elleriniz cepte yürümeyin

Karlı yolda elleriniz cepte yürümeyin.15299
  • Giriş : 19.02.2008 / 16:06:00

Kış aylarında artan kırık ve çıkıklara karşı uzmanlar, yolda yürürken dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, buz tutan ve kayganlaşan yollarda yürümenin ayrı bir maharet ve dikkat istediğini anlatarak, yürürken ellerin cepte olmasının düşmeye davetiye çıkardığı uyarısı yaptı.

Dengesini kaybeden kişi düşme sırasında ellerini kullanarak, düşme şiddetini azaltıp özellikle tehlikeli kalça kemiklerine zarar vermeyi engelleyebileceği belirtildi. Ellerin cepte olması, kişinin kaygan yolda dengesini sağlamakta zorluk çekeceğine işaret ediliyor. Ellerin serbest olmasının, kayma sırasında vücudun dengelenmesi adına önemli etken olacağına dikkat çekiliyor.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, kış ayları ile birlikte karlı günler yaşandığını dile getirerek, bu süreçte sokağa çıkanların yürürken dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğunu söyledi. Çetinkara, genelde kış aylarında düşmeye bağlı kırıkların ve yaralanmaların arttığına dikkat çekti. Çetinkara, karlı, buzlu yollarda yürümenin püf noktalarını şöyle sıraladı: "Elleriniz cebinizde yürümeyin. Kucakta bir şey taşımayın. Adım atma sırasında vücut yükünüzü tek ayağa bindirmeyin. Adımlarınızı sürüme seviyesinde atın. Yere bakarak yürüyün. Koşmayın. Düşerken ağırlığınızı bir noktaya vermeyin. Yürürken acele etmeyin. Dengeyi bozmayacak şekilde kısa ve yavaş adımlar atın. Düşerken avuç içinizle yere destek alarak ilk çarpmanın bel, kafa ve dirsek bölgelerine olmasını önleyin. Ellerde bir şey taşımayın eğer taşıma mecburiyeti varsa, yükü iki ele arasında eşit olarak bölüştürün. Kış şartlarına uygun tabanı kauçuk ve tırtıklı ayakkabı giyin. Yürümeyi engelleyecek geniş paçalı giysilerden kaçının. Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Ayakkabınızın tabanında biriken karları aralıklarla temizleyin. Kara yansıyan ışıkların geçici körlük oluşturmasını önlemek için mümkünse güneş gözlüğü kullanın. Eğer kayma riskiniz fazla ise ayakkabılarınızın üzerine çoraplarınızı giyerek engelleme imkanınız olabilir. Düşmelere karşı başınızı korumak için bere, şapka giyin. Yokuş aşağı inerken duvar gibi şeylerden destek alın. Merdivenlerden tutunarak inin. Yol üzerinde buzlu olan yerlerden çok karlı yolları tercih edin. Mümkünse yokuş çıkmayın. Bina altlarından geçerken sarkıtlara dikkat edin. Uzun da olsa buzlanmanın az olduğu yolları tercih edin. Fayans türü kayganlaşmayı artırıcı yol, dükkan önü, apartman girişi gibi yerlere dikkat edin. Yolunuz üzerine çıkacak yayalara çarpmamak için dikkat edin. Hızlı refleksler yapmayın. Trafikteki arabalara dikkat edin. Arabaların yakınından yürümeyin. Karşıdan karşıya geçerken yolun boş olduğuna dikkat edin. Yakınlaşan bir araba varsa karşıya geçmek için acele etmeyin. Arabanın kayarak kazaya sebep verebileceğini unutmayın. Yaşlılar zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalı, çünkü oluşacak kaza sonucu oluşan kırıkların iyileşme süresi daha uzun olmaktadır."

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baktır, buzlu yolda düşme korkusuyla yürümenin panik belirtisi olduğunu kaydetti. 'Panik, hata riskini artırır' diyen Prof. Dr. Baktır, bunun için düşmekten korkmamak, bastığınız yeri görerek yürümek, düşerken avuç içinin dışa dönük olmasıyla kalçaya binen yükün hafifleyeceğini dile getirdi. Baktır, düşme sırasında dirseklerin yere temasının da önlenmesi gerektiğini anlatarak, "Bu gibi durumlarda, özellikle yaşlılarda kemik erimesine bağlı olarak bilek kemiklerinde kırıklar oluşabilir" uyarısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious