Karlıova'da kan davalılar barıştı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Bingöl'ün Karlıova ilçesi Yukarıyağmurlu köyünde ikamet eden Oka ve Çiftçi aileleri arasında 5 yıl önce başlayan kan davası, bugün düzenlenen barış töreniyle son buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taraflar arasında devam eden gerginlik nedeniyle çiftçi ailesi köyü terk etmek zorunda kaldı.

Olayların daha fazla büyümemesi ve yeni hayatların son bulmaması için taraflarla görüşen Aydınlık Türkiye Partisi (ATP) Genel Başkan Yardımcısı Reşit Özmen, husumetin son bulması ve barışın sağlanmasını istedi. Özmen'in bu talebini geri çevirmeyen taraflar, atacakları barış adımı için köy meydanında bir tören düzenlendi.

Karlıova Kaymakamı Mahmut Ağbal, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Belediye Başkanı, Muhtarlar, bölgenin ileri gelenleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı barış töreninde açılış konuşmasını yapan ATP Genel Başkanı Özmen, bu törenin insani ve vicdani bir sözleşme olduğunu belirtti.

Özmen, Oka ailesinin, üzücü olayın gerçekleşmesine sebep olan kişi dahil olmak üzere, Çiftçi ailesinin tüm fertlerini, törene katılan konukların hürmetine ve insanlık adına bağışlamayı kabul ve beyan ettiklerini aktardı.

Özmen, Oka ailesinin sergilediği bu hoşgörüyle Yüce Peygamber'in Veda Hutbesi'nde 'kan davalarını ayaklarımın altına aldım' şeklindeki buyruğuna mahzar olduğunu ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından taraflar şahitlerin önünde barış sözü verip kucaklaştı. Kucaklaşmanın ardından taraflar aynı sofraya oturup barış yemeği yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious