Karlsson'dan Sarkozy'e gönderme

Karlsson'dan Sarkozy'e gönderme.11376
  • Giriş : 02.06.2008 / 12:11:00

Çorum'da düzenlenen “Anayasal Gelişmeler Işığında Avrupa Yolunda İl İl Türkiye” başlıklı konferasnta konuşan İsveç'in İstanbul Başkonsolosu Karlsson Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e göndermede bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yusuf Çınar / Çorum

Çorum Barosu ile Türkiye Ekonomi ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) işbirliği ile Çorum’da Avrupa Birliği’ni tanıtmaya yönelik seminer gerçekleştirildi. Anitta Otel'de düzenlenen “Anayasal Gelişmeler Işığında Avrupa Yolunda İl İl Türkiye” başlıklı seminere Vali Mustafa Toprak, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Baro Başkanı Uğur Küçük, İl Müftüsü Dursun Kaplan, yargı mensupları, iş adamları ve çok sayıda kişi katıldı. Oturum Başkanlığı'nı Avukat Cem Sofuoğlu’nun yaptığı seminere İsveç'in İstanbul Başkonsolosu İngmar Karlsson, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Yazıcı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Şahin Alpay da konuşmacı olarak katıldı.

İsveç'in İstanbul Başkonsolosu, Türk Dostu Ingmar Karlsson, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye aleyhtarı politikalarını eleştirerek tümünün dayanaksız olduğunu vurguladı. Başkonsolos Ingmar Karlsson, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde Avrupa’nın dini değerler üzerinde durmasının saçma ve tehlikeli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Avrupa’da 20 milyon Müslüman yaşıyor. 30 yıl sonra bu sayının 50 milyon olacağı tahmin ediliyor. İslam Avrupa dinidir. Türkiye Müslüman bir topluluk olduğu için AB’ye alınmayacaksa bu çok saçma. Bu Avrupa’da yaşayan 20 milyon Müslüman’a siz birinci sınıf değil ikinci sınıf vatandaşsınız demek anlamına gelir”

Başkonsolos Karlsson, Türkiye’nin AB üyeliğini neden desteklediğine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin AB sürecini de değerlendiren Karlsson, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliği konusunda yaptığı olumsuz açıklamaların gereksiz olduğunu ifade etti. Karlsson, 1963 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün Britanya için söylediği “Britanya Avrupa ülkesi değildir” sözlerinin geçersiz kalışını hatırlatarak, “Türkiye’nin Avrupa Birliği'nde yeri olmadığına dair açıklamalarda bulunan Sarkozy’nin görüşlerinin de geçersiz ve yanlış olduğunu zamanla anlaşılacaktır.” dedi. Türkiye’nin AB ilişkilerinde belirli zamanlarda inişler çıkışlar yaşandığını kaydeden Karlsson, 2005 yılında Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmeye başlamasıyla önemli mesafeler kaydettiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious