Karma ekonomik istişare mekanizması kurulacak

Karma ekonomik istişare mekanizması kurulacak.8881
  • Giriş : 31.03.2008 / 15:31:00

Türkiye ile Fransa arasında bakanlar düzeyinde karma ekonomik istişare mekanizması kurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Expo 2015'e aday İzmir'e destek verilmesi amacıyla Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde ile görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmede, iki ülke arasında ticari ilişkiler de gündeme geldi.

Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, görüşmede, öncelikle Fransız Bakan Lagarde'den, İzmir'in Expo 2015 adaylığı için Fransa'nın desteğini istediklerini söyledi.

Türkiye ve Fransa arasında ticaret hacminin 14 milyar doları aştığını kaydeden Tüzmen, Fransa'nın Türkiye için önemli bir ticari ortak olduğunu ifade etti.

Fransa'nın Türkiye'nin ihracatında 4'üncü sırada, ithalatında ise 6'ncı sırada yer aldığını hatırlatan Tüzmen, görüşmede, iki ülke arasındaki yatırımların dışında KOBİ'ler arasındaki işbirliğinin de gündeme geldiğini belirtti.

Tüzmen, Lagarde'ın, Fransa'nın Yusufeli Barajı'nın finansmanına katkı sağlayacağını ifade etti.

Kürşad Tüzmen, inşaat ve müteahhitlik hizmetlerinde de Türkiye'nin Gümrük Birliği üyesi olmasına rağmen bu hizmetlerden binde 4 oranında vergi kesildiğini hatırlatarak, "Gümrük Birliği'nden doğan yükümlülüklerden dolayı Fransa'dan bu verginin kaldırılmasını istedik" diye konuştu.

Fransız Bakan da yaptığı konuşmada, iki ülke arasında bakanlar düzeyinde karma ekonomik istişare mekanizması kurulmasını ilke olarak kabul ettiklerini söyledi.

Lagarde, Expo 2015 için kişisel tercihinin İzmir'den yana olduğunu, ancak demokratik bir oylamayla bu akşam kararın verileceğini ifade etti.

Fransa'nın Türkiye'de yapmak istediği yatırımların da görüşmede gündeme geldiğini kaydeden Fransız Bakan, özellikle nükleer enerji santrali konusundaki ihaleyle yakından ilgilendiklerini belirtti.

Lagarde, Fransa'nın nükleer enerji santrali konusunda dünyanın en gelişmiş ve en donanımlı teknolojilerine sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious