Karmaşık diyetlere gerek yok

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

ABD'deki çalışmalarıyla şişmanlık genini bulan Prof. Dr. Hotamışlıgil, makul kiloda kalmanın 3 temel prensibini de açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TIP literatürüne 'şişmanlık genini bulan bilim adamı' olarak geçen Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in Harvard Üniversitesi'nde, tip 2 şeker hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynayan bir ilaç grubu geliştirmesi, tüm dünyada heyecan yarattı. Çalışmalarını, ABD'nin Boston şehrindeki Kamu Sağlığı Bölümü'nde kendisi için açılan birimin başında yürüten Prof. Gökhan Hotamışlıgil, "Kilo fazlalığı nedeniyle çocuk yaşta bile karaciğer, kalp hastalıkları görülmeye başlıyor. Şu anda bu hastalıklar bütün dünyanın problemi" diye konuştu.
"AŞIRI kilolardan kurtulmak için karmaşık çinden çıkılamaz diyet uygulamalarına fazla ihtiyaç yok" diyen Prof. Hotamışlıgil, şu önerilerde bulundu: "Birinci kural makul miktarda gıda tüketmek, yani oburluktan kaçınmak. İkinci temel prensip taze meyve ve sebzeleri mümkün olan en yüksek oranda tüketmek. Her öğünde meyve-sebze bulunmasına gayret etmek, saf karbonhidratları azaltmak. Üçüncü anahtar da fiziksel olarak aktif kalmak. Bunlarla çok sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious