Karneyi bisikletle ödüllendirmeyin

  • Giriş : 04.01.2006 / 00:00:00

Psikolojik Danışman Neslin Özsoy, anne babaların başarılı karne getiren çocuklarını bisiklet gibi maddi hediyelerden çok, ortak zaman paylaşımı ile ödüllendirmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ardından da çocuğu, sinema, tiyatro ya da yemeğe götürmek gibi zaman paylaşımlı ödüllendirme sağlanmalı. Bu çocuğunda kendini değerli hissetmesini sağlar" diye konuştu.
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Anne Baba Eğitim İl Koordinatörü Psikolojik Danışman Neslin Özsoy, CİHAN'a yaptığı açıklamada karnenin yalnızca çocuğun kişisel başarısının bir göstergesi olmadığını, anne ve baba ile öğretmenin de karne notlarında etkili olduğuna işaret etti. Özsoy, "Bu bir süreç, başarı ya da başarısızlık tek başına çocuğa yüklenemez. Anne ve baba ile öğretmen de karne notlarında etkilidir. Ayrıca, çocuğun yaşadığı gelişim dönemi de unutulmamalı" dedi.

İyi karne getiren çocukların ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özsoy, öncelikle anne babaların durumdan duydukları memnuniyet ve teşekkürlerini sözel olarak iletmeleri gerektiğini kaydetti. Anne babanın vakit ayırmasının çocukların kendilerini daha değerli hissetmesini sağladığını söyleyen Özsoy, "Anne baba ile iletişime giren çocuk kendini daha mutlu hissediyor" ifadesini kullandı. Kadınların çalışma hayatına katılması ile çocuk ve aile arasındaki iletişimin azaldığına dikkat çeken Özsoy, bu noktada ortak zaman paylaşımın önemine dikkat çekti. Özsoy, "Anne baba, başarılı karne getiren çocuklarına karşı olumlu duygularını ifade ettikten sonra, onları sinema, tiyatro ya da yemeğe götürerek ortak zaman paylaşımına yönelmeli. Zaman bir değerdir ve biz onu bu sayede çocukla paylaşmış oluruz" diye konuştu.

Özsoy ailelerin maddi hediye seçerken ise, çocuğun gelişimi sağlayacak unsurların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Yaşlarına göre çocuklara kitap ya da puzzle gibi hediyelerin verilmesinin daha uygun olduğunu belirten Özsoy, "Hazır bir uçak ya da araba hediye etmektense, bunları maket olarak almak ve çocuğun kendisinin parçaları biraraya getirerek bir bütün oluşturmasını sağlamak daha sağlıklı olacaktır" şeklinde konuştu.


ÇOCUĞUN KAPASİTESİNE UYGUN BEKLENTİ İÇİNDE OLUNMALI


Neslin Özsoy, karnesinde zayıf getiren çocuklar için ise hiçbir şekilde şiddet ya da bağırma yoluna gidilmemesi gerektiğini dile getirdi. "Karnesinde kırığı olan çocuğa da, sevildiğinin ifade edilmesi gerekir" diyen Özsoy, ailelerin çocuğun zihinsel kapasitelerine göre beklenti içinde olmaları gerektiğini aktardı. Özsoy, bu durumla karşılaşan anne babaların başarısızlığın nedenleri üzerinde çocukla konuşarak, etkin ders çalışma konusunda ona rehber olmaları gerektiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious