Karnından 12 kilo ağırlığında kütle çıktı

Karnından 12 kilo ağırlığında kütle çıktı.16389
  • Giriş : 30.04.2009 / 23:02:00

Bursa'da, özel bir hastanede yapılan operasyonda, 17 yaşındaki genç kızın karnından 12 kilo büyüklüğündeki kitle çıkartıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel Hayat Hastanesi'ne aşırı karın ağrıları ve şişkinlik şikayeti ile giden 17 yaşındaki genç kızın muayenesinin ardından yapılan ameliyatla karnından 12 kilo ağırlığında bir kitle çıkartıldı. Hasta ile ilgili yapılan incelemelerin ardından sağ yumurtalıkta kist oluşumunun gözlendiğini belirten Radyoloji Uzm. Dr. Ahmet Öztürk, "Muayeneden sonraki ultrason incelemesinde, 40x30cm ebadında sağ yumurtalıkta oluşan bir kist saptadık. Yaptığımız ultrason muayenesi sonrasında karnın içini tamamen kaplayan, bütün organları geriye doğru itmiş bir kitle olduğunu gördük." dedi.

Hastanın karnında tespit edilen kitlenin çıkarılması için gerçekleştirilen ameliyata Özel Hayat Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sami Kalaycı ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yusuf Özkoyuncu katıldı.

Yapılan ameliyat sonrasında konuyla ilgili olarak bilgi veren Özkoyuncu, "Oldukça büyük bir kitle ile karşılaştık. Yaklaşık 40x30 santimetre ebadında. Yumurtalık kökenli 12 kilo ağırlığında bir kitle. Bu durum karşısında gerçekten şaşırmamak mümkün değil. Bu tür ameliyatlar belli başlı merkezlerde gerçekleştirilebiliyor. Biz de hastamızın ameliyatını başarılı bir operasyonla gerçekleştirdik." diye konuştu.

Ameliyat öncesinde kendisinin de bu büyüklükte bir kitleyi beklemediğini söyleyen Dr. Özkoyuncu, buna rağmen başarılı geçen ameliyatın ardından hastanın son durumunun çok iyi olduğunu ve birkaç gün sonra taburcu edileceğini sözlerine ekledi.

Ameliyata katılan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sami Kalaycı ise hastanın çok genç olduğunu ifade ederek, "Hastamız bu gibi durumlar için genç denilebilir. Bu yaşlarda, bu şekilde büyüyen ve karnı tamamen kaplayan bir kitle çok nadir olarak görülüyor. Hastamız aşırı karın ağrısı ve şişkinlik şikayeti nedeniyle tedavi olmaya gelmişti. Yapılan tetkikler sonucunda hastamıza ameliyat olmasını söyledik. Hasta kabul edince de ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*