Karnınızdaki bebeğin modeli elinizde!

Karnınızdaki bebeğin modeli elinizde!.12849
  • Giriş : 01.07.2009 / 09:07:00

Yeni geliştirilen teknoloji ile fetüsün birebir ölçüde ve 3 boyutlu plastik modeli elde edilebiliyor. Bebeğinin neye benzediğini görmek isteyenlerden çok TIP için bu gelişme önemli...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Londra'daki Royal College of Art'da görevli öğretim üyesi Jorge Lopes, geliştirdiği yeni teknolojide, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrason ve 3 boyutlu baskı makinesi ile anne karnındaki bir bebeğin aynı ölçülerde plastik modelini yaptı.

Lopes, hem ultrason hem de MRI cihazından gelen dijital görüntüleri işleyerek bunu üç boyutlu olarak plastik malzemeye uygulayan bir baskı makinesine gönderdi. Sonuçta fetüsün anne karnındaki o anki duruşu, el, kol ve ağız hareketleri ile birlikte plastik malzemeye yansıtıldı.

Bu teknoloji aynı zamanda bebeğin vücut şeklini gerçekçi bir şekilde ortaya koyduğu için gebelik süresinde ihtiyaç duyulabilecek tıbbi müdahalelere de imkan tanıyor. Teknolojinin özellikle görme engelli ebeveynlerin, bebeklerinin neye benzediğini algılamaları için büyük fırsat yaratacağı da ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*