Karpuz alırken dikkat edin

Karpuz alırken dikkat edin.39491
  • Giriş : 19.05.2008 / 05:20:00
  • Güncelleme : 18.05.2008 / 23:55:55

Dikkat ham karpuzu turfanda ürün diye satıyorlar... Seyhan Ziraat Odası yönetim Kurulu üyesi Cahit İncefikir, sahtekarlara karşı uyanık olmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'nın Seyhan Ziraat Odası yönetim Kurulu üyesi ve basın sözcüsü Cahit İncefikir, son günlerde erken hasat edilen ham karpuzun, ‘turfanda' ürün adı altında tüketiciye sunulduğunu, tatlı karpuz için 15 gün daha beklenmesi gerektiğini söyledi.

İncefikir, bazı üreticilerin fırsatçılık yaparak ilk çıkan üründen daha fazla para kazanabilmek için olgunlaşmamış ham karpuzu hasat ederek piyasaya sürdüğünü belirtti. Cahit İncefikir, bunun yerel yönetimler tarafından denetlenerek engellenmesi gerektiğini belirtti. Tüketicinin yetişmiş karpuzu mayıs ayının son günlerine doğru satın alabileceğini belirten Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Cahit İncefikir, “Karpuz piyasaya erken çıksın' diye olgunlaşmadan toplanıyor. Bu üreticiye de, tüketiciye de zarar veriyor. Ürününü erken toplayan bazı fırsatçılar, fazla para kazanabilir. Ancak, genelleme yapıldığında bu Adanalı çiftçilere zarar veriyor” dedi. Özellikle ilk çıkan karpuzların batı illerine gönderildiğini belirten İncefikir, şunları söyledi:

Adana'da yetiştirilen karpuz, İstanbul’a gönderiliyor. Market ve manavlara dağıtılan karpuzu yüksek rakamla satın alan tüketici meyvenin ham çıkması üzerine, yeniden karpuz almayı erteliyor. Bu da dürüst çalışan üreticiye zarar verecek. Bunun önüne mutlaka geçilmeli. Özellikle bu günlerde yerel yönetimlerin belirleyeceği görevliler, karpuzunu erken hasat eden fırsatçıları engellemek için denetleme yapmalı.”

Karpuzun havaların serin gitmesi nedeniyle tam yetişmesinin şu an için mümkün olmadığını belirten İncefikir, 15 gün içinde rengi ve lezzeti ağız tadına uygun karpuzun piyasaya çıkacağını belirtti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious