Karpuz yazın gözdesi

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Yaz mevsimiyle birlikte manavları ve pazarları birbirinden güzel meyveler süslüyor.En fazla tercih edilen yaz meyvesi ise Karpuz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meyveler, hoş tatlarının yanı sıra sağlığa faydalarıyla da dikkat çekiyor. Alışveriş merkezleri ve manavların reyonlarını süsleyen karpuz, yaz aylarının en gözde meyvesi olma özelliğini elinde bulunduruyor. Yaz aylarının kavurucu sıcağında vücudun kaybettiği sıvı ihtiyacını karşılama özelliğine sahip olan karpuz, diğer meyvelere göre daha çok tercih ediliyor. Her yaştan insan tarafından sevilen karpuzun, özellikle şu günlerde bolca tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Uzmanlar tatlı, sulu ve olgun bir karpuz seçmek için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlatıyor: “Kabuğunun renginin parlak değil, mat olması ve tırnakla hafifçe kazındığında yeşil kısmın kolayca çıkması gerekiyor. Ayrıca şeklinin simetrik olması da şart. Toprağa oturan kısmının renginin ise açık sarı olması, beyaz veya yeşil olmaması da gerekiyor. Eğer kesmece karpuz alınacaksa içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edilmeli.”

Karpuz, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliğiyle çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan ‘beta karoten’ içeriyor. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı oluyor. İyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenlemede de rol oynuyor. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adlı maddeyle kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Karpuz yağ ve kolesterol içermediğinden yaz aylarında yapılan diyetlerde de tüketilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious