Karpuzun faydaları!

Karpuzun faydaları!.19789
  • Giriş : 04.06.2008 / 11:48:00

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan karpuzun, kanseri önleyici özelliği olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof Dr. Nebahat Sarı, "Karpuzda çok önemli 2 kimyasal madde olan likopen ve sitrolin bulunuyor. Bu maddelerin kansere karşı en önemli koruyucu özelliği olduğu biliniyor." dedi.

Sarı, "Bir dilim karpuz yediğimiz zaman hemen enerjimizi almış oluruz. Karpuzun iştah açıcı, serinletici özelliğiyle birlikte göz ve mide ağrısı ağız kokusu giderici gibi özelliği de bulunmaktadır." diye konuştu.

Likopen'in kansere karşı anti kanser özelliği taşıyan kimyasal bir madde olduğunu anlatan Sarı, "2004 yılında yapılan araştırmaların sonuçları 2005 yılında yayınlandı. Bir domates yaklaşık 150 gram geliyor. 150 gramlık domateste 4,5 miligramlık likopen varken, 1 dilim karpuzda yaklaşık o da 150 gramdır ve domatese göre likopen özelliği 7,3 miligramdır." şeklinde konuştu.

Dünyada karpuz satışlarını artırmak için çalışmalar yapıldığını söyleyen Sarı, "Amerika'da 2-3 yıldır billboardlarda bugün karpuzunuzu aldınız mı, diye afişler asılıyor. Fransa, İspanya gibi ülkelerde karpuzun dış kabuğu hayvan yemi, sofralarda turşu, şurup, reçel gibi yiyecekler olarak kullanılıyor. Özelliklede karpuz suyu teknolojisi ülkemizde geliştirilmeli. Bazı yıllarda karpuz fiyatı iyi gitmediğinden dolayı yüzlerce ton karpuzu tarlada bırakırız. Nasıl ki nar suyu değerlendirilince marketlerde diğer meyve sularından daha yüksek fiyata satılıyor. Bence karpuz suyu da işlenmeli ve fabrikasyon haline getirilmelidir." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious