Kars neden başarısız oldu?

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, 2006 ÖSS'de Kars'ın başarısız olmasını vahim olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) 76. olan Kars'ın, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının açıklanmasından sonra da son sıralarda yer aldığını ifade eden Oktay Aktaş, bu durumu 'vahim' olarak niteledi. Aktaş, bir zamanlar Karslılar'ın eğitim seviyeleriyle övündüklerini hatırlatarak, "Geçmişte öğrenim ve kültür seviyesinin yüksekliği ile övündüğümüz, tıp, hukuk, ekonomi, başta olmak üzere her alanda Türkiye'nin en parlak ilim adamlarını ve bürokratların yetiştiği Kars liseleri neden bu duruma düştü? Biz Karslılar eğitim seviyemizle övünürdük. Kars Lisesini bitirmek bir ayrıcalıktı. Şimdi o da elimizde çıktı. Geriye ne kaldı, bu mudur 'Doğunun uygar kenti' olmak?" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim konusunda AK Parti hükümetine de yüklenen Aktaş, başarısızlığın sebeplerini şöyle sıraladı: "Kars'ta eğitim öğretimi kim bu duruma düşürdü? Bu hezimetin sorumlusu kimlerdir, tapu müdürü mü, meteoroloji müdürü mü? Milli Eğitim Bakanlığı'nı ellerinde bulunduran siyasi iktidarlar, çağdaş eğitimin gereklerini bir tarafa bırakarak deneme yanılma yoluyla Milli Eğitim'i yönetmeye çalışanlar, çağdaş, laik, akılcı ve yenilikçi eğitim sistemi yerine kendi çağdışı ideolojilerini dayatanlar, adam kayırmacılığı hizmetliye kadar indirenler, çocuklarımızın istikballeriyle oynayanlardır."

Oktay Aktaş, MHP olarak Kars'taki eğitim sorununu partiler üstü bir mesele olarak ele alınmasını teklif ederek tüm Kars halkını ve sivil toplum kuruluşlarını meselenin takipçisi olmaya çağırdı. Aktaş, açıklamasını şöyle tamamladı: "Kendi çocuklarının geleceğini Ankara'da özel okullarda, kolejlerde uzman eğitimcilere teslim edenlerin, bizim çocuklarımızı akrabaların, kirvelerin insafına terketmelerine fırsat vermeyelim. Kendi siyasi istikballeri uğruna çocuklarımızın geleceğini karartanlara karşı yasal ve demokratik tepkimizi gösterelim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious