Karşı çıkmak samimiyetsizlik

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: Seçime karşı çıkmak samimiyetsizlik

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, erken seçimin Eylülde yapılmasına ilişkin görüşlere tepki göstererek, “Seçimin zamanı Eylül olur mu? Zaten Kasımdı normalde. Hani 'öne çekelim' deniyordu.Bu bir samimiyet testidir, bir samimiyet sınavıdır” dedi.

Erdoğan, TBMM'ye gelişinde, gazetecilerin seçimin erkene alınmasına ilişkin sorularını şöyle cevapladı:

“En erken zamanda... seçim zamanı Eylül olur mu? Zaten Kasımdı normalde. Hani 'öne çekelim' deniyordu. Bu bir samimiyet testidir, bir samimiyet sınavıdır. Mademki 'En erken zamanda, en yakın zamanda' dediler. Hadi en yakın zaman, buyrun... YSK ile de bunlar görüşülmüştür. YSK'ya 'En yakın zaman, ne zamandır?' sorusu sorulmuştur. Önce bize '60' (gün) diye geldi. Daha sonra 'ön seçimler sebebiyle bunu en erken 80 (günde) yapabiliriz' dediler ve 80'e göre de bu son tarih açıklandı.

Bir defa burada, 'Çok daha kısa zamanda seçime, millete gidelim' sorusunun cevabını AK Parti verdi. Diğerleri bu işi ileriye atıyor. Yine oyalama... Eylüle bu işi bıraktıktan sonra, niçin biz bunlarla bu kadar uğraşıyoruz. Zaten 1 ay sonra Kasımda normal seçim var.”

Erdoğan, tatil nedeniyle, Temmuz ayında yapılacak seçimin sıkıntılı olacağı yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

“Asıl seçmen açısından sıkıntı, o dönemde (Kasım ayında) yapılması halinde olur. Çünkü kar, kış her şey başlıyor. Riski var vesaire... Eylül, okulların açıldığı zamandır. Seçim, icabında sayımlar, vesaire uzayabilir. Okulların kapatılması vesaire bu tür şeyler olabilir. Şimdi vatandaşımız, 1-2 gün, tatilinden icabında sarfınazarda bulunabilir. Tatile gidebilecek olanların durumu zaten bellidir. İlk defa tatilde seçim yapılmıyor. Geçmişte de çok yapıldı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious