"Karşıdevrimcileri" romanı çıktı

  • Giriş : 25.04.2008 / 20:02:00

Kaan Arslanoğlu, 1988 yılında yazdığı ve tartışma yaratan ‘Devrimciler’ adlı kitaptan sonra şimdi de İthaki Yayınları’ndan çıkan ‘Karşıdevrimciler’ adlı kitabıyla okuyucusuyla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2006 yılında yazdığı “Memleketimden Karakter Manzaraları” ile Türkiye aydınlarını yerden yere vuran ve özelde Türkiye’deki ‘sol’ akımın önderlerine büyük eleştiriler yönelten Kaan Arslanoğlu, yeni kitabı olan ‘Karşıdevrimciler’de de tıpkı “Memleketimden Karakter Manzaraları” adlı eserinde olduğu gibi sorgulama mekanizmasını etkin bir şekilde çalıştırıyor.

1988 yılında yazmış olduğu ‘Devrimciler’ adlı romanında 12 Eylül 1980 darbesi öncesi ve sonrasındaki Türkiye’deki sol kesimi masaya yatıran yazar, aynı zamanda o dönem için bir özeleştiri de sunmuştu.

Romanlarının özellikle solun içinde olan ve aynı zamanda en içten eleştirileri getirip sorgulama mekanizmasını işletebilen kesimler tarafından ilgi görmesi yazarı hem sevindirmiş hem de üzmüştü.

1988 yılında yazmış olduğu ‘Devrimciler’ adlı romanını gereken ilgiyi görmemesi yazarın bir kez daha gözlemlerini başka alanlara yöneltmesine yol açmıştı.

‘Karşıdevrimciler’ günümüz Türkiyesinde solculuk, ulusalcılık, sosyal-demokratlık ve sivil toplum arasında iç içe geçmiş ve birbirlerinin yerine kullanılmaya başlayan kavramları sorgulama romanı….

Yazar bu romanda ana unsur olarak devrimciliği referans almış. Avrupa Birliği, insan hakları, özgürlükler, kimlik politikaları, azınlıklar ve liberalleşme gibi Türkiye’nin güncel sorunlarına odaklanan romanda, Arslanoğlu, zor olanı seçiyor ve içinden geçtiğimiz günlerin siyasal olay ve aktörlerini ele alıyor.

Devrimcisi, karşıdevrimcisi, liberali, sivil toplumcusu, sendikacısı, entelektüeli, yazarı, yayıncısı, sosyal demokratı, ulusalcısıyla tüm kurgusal karakterlerini yer yer ironik yer yer de trajik biçimlerde betimleyen Arslanoğlu, onları bir kuklaya dönüştürmeden, canlı ve dinamik bir biçimde anlatarak, hem içinde yaşadığımız siyasal atmosferin bireysel ve toplumsal etkilerini hem de onu üreten ve dönüştüren bilinçleri tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

“Karşıdevrimciler, anlatılan karakterler bakımından ‘Devrimciler’in devamı değil” diyen Kaan Arslanoğlu, başka bir anlatımla daha önce yazmış olduğu ‘Devrimciler’deki hiçbir kahramanın sonraki halleri anlatılmıyor yeni kitabında…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious