Kars'ta 'domuz gribi' paniği

Kars'ta 'domuz gribi' paniği.13479
  • Giriş : 15.05.2009 / 20:55:00

Karsın Arpaçay İlçesi'ne bağlı Küçük Çatma Köyünde 6 aylık bir bebeğin domuz gribinden öldüğü söylentisi kentte panik yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir ay önce İstanbul'dan köye gelen çobanın bebeğinin ölümü üzerine köy halkına ilaç dağıtıldı, koruyucu aşı yapıldı. Köy ilköğretim okulu tatil edilirken, Arpaçay Kaymakamı Murat Demirci, bebeğin menenjite neden olan Meningokoksemi hastalığından öldüğünü bildirdi. Bebeğin ölümünün ardından Küçük Çatma köyüne giriş- çıkışlara jandarma izin vermiyor.

Arpaçay ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki 76 haneli ve 424 nüfuslu Küçük Çatma Köyü'ne İstanbul'dan gelen Iğdırlı Kenan Kaba'nın 6 aylık bebeği Aydanur Kaba, aniden rahatsızlandı. Eşi ve 4 çocuğuyla köyde çobanlık yapan Kenan Kaba, dün rahatsızlanan bebeği Aydanur'u önce Arpaçay Sağlık Ocağı'na götürdü. Sağlık Ocağında görevli Uzman doktor tarafından bebeğe, yörede ender görülen ve daha sonra menenjite çeviren Meningokoksemi hastalığı teşhisi konuldu. Aydanur, aynı günün akşam saatlerinde hayatını kaybetti ve köy mezarlığında defnedildi.

Bebeğin ani ölümünün ardından 'domuz gribi' söylentileri yayıldı. Solunum yoluyla geçen bir hastalık olması nedeniyle Küçük Çatma Köyünde çocuk ve büyüklere ilaç verildi ve iğne yapıldı. Köye gönderilen Jandarma Birliğine de benzer aşı ve ilaç takviyesi yapıldı, ardından köye giriş- çıkış yasaklandı. Köyden ilçe merkezine gitmeye çalışan bütün araçlar geri çevrilirken jandarma ekipleri, ikram için çay getiren köy sakinlerinden Mithat Turan'ın kontrol noktasının dışına çıkmasına bile izin vermedi. Köy halkından Mithat Turan, salgın hastalık yüzünden karantina uygulandığını söyledi. Köyde çobanlık yapan Iğdırlı Kenan Kaba'nın bir ay önce İstanbul'dan köye geldiğini belirten Turan, kendilerin iğne yapıldığını söyledi.

HAFTA BAŞINA KADAR ÇIKIŞLAR YASAK

Arpaçay Kaymakamı Murat Demirci, dün akşam saatlerinde başlayan tedbir amaçlı karantinanın pazartesi gününe kadar devam edeceğini belirterek, “Salgın hastalık olması nedeniyle tedbir amaçlı köye giriş çıkışları yasakladık. Bunun domuz gribi ile kesinlikle ilgisi yok. Köydeki okulu beş gün süreyle tatil ettik. Bütün vatandaşlara sağlık ekipleri tarafından hap dağıtıldı ve iğne yapıldı. Tedbir amaçlı karantina Pazartesi günü sona erecek. Okulda eğitim- öğretim 19 Mayıs tatilinden sonra başlayacak” diye konuştu.

MENENJİTİN AĞIR BİR TÜRÜDÜR

Erzurum Numune Hastanesi eski Başhekimi ve Uzman çocuk doktoru Selçuk Bozhalil, Meningokoksemi'nin menenjitin ağır bir türü olduğuna işaret etti. Dr. Bozhalil, “Bu çok ağır seyreden ve kanamalara yol açan bir virüstür. Hastalık bulaşıcıdır. Mikrop kana karışır ve tüm organları sarar. Bu nedenle karantina uygun olabilir. Hasta kişiyle temas edenlere ilaçlı tedavi uygulanır. Geç kalınmaması halinde hastalığın tedavisi mümkündür. Hastalar penisilin tedavisiyle iyileşir. Bu hastalığın domuz gribiyle ilgisi yoktur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*