Kars'ta film festival

Kars'ta film festival .10410
  • Giriş : 15.11.2007 / 08:50:00

Gezici Festival, bu sene Kars'ta filmlerin ötesinde birbirinden ilginç buluşmalara vesile oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gezici Festival, bu sene Kars'ta sadece takipçilerini filmler ve sinemacılarla buluşturmakla kalmadı, birbirinden ilginç çeşitli buluşmalara da vesile oldu. Açılışını Ankara'da yapan Gezici Festival (namı diğer 13. Avrupa Filmleri Festivali) 9-15 Kasım tarihleri arasında, merkez üssü Kars'ta devam ederken, ardı ardına çıkagelen sürpriz isimlerin arkası kesilmedi. Cem Yılmaz, Şener Şen, Uğur Yücel, Olgun Şimşek gibi isimlerin katılımı, Gezici Festival'in her daim samimi ve sıcak ortamında hem Karslılar hem de festival konukları için çeşitli sürprizler hazırladı.


Bu sürprizlerden biri, 'Mülteci' filminin yönetmeni Reis Çelik ve Şener Şen'in âşıklar Kahvesi'ne gidip orada aşıklarla birlikte atışması oldu. Sadece talihli bir azınlık bu olaya tanık olabilirken, senaryo atölyesini yürütmek üzere Kars'a gelen Zeki Demirkubuz'un festivale Cem Yılmaz ile birlikte katılması, bu iki ismi geniş bir kitleyle buluşturdu. Kars Sanat Merkezi'nde düzenlenen ve salonun hıncahınç dolduğu panelde, ikili öncelikli olarak sinema öğrencilerinin sorularını cevapladı. İlk bakışta birbirlerine uzak görünen bu iki ismi bir araya getiren şeyin ne olduğunu merak eden dinleyicilerin aldıkları cevap aslında Gezici Festival kapsamında bir arada olan herkes için geçerli olan ortak cevaptı: Sinema üzerine konuşabiliyor ve fikir teatisinde bulunabiliyor olabilmek.


Hem konuklar hem de festivali düzenleyenler için en büyük sürpriz ise pazartesi gecesi konuklar için düzenlenen eğlence sırasında gerçekleşti. Yolları Kars'ta kesişen Cem Yılmaz, oğlu Can Yücel'le birlikte Uğur Yücel, Olgun Şimşek ve İştar Göksever gecenin bir noktasında birdenbire hep beraber sahneye doğru ilerlediler ve yıllardır beraber müzik yapan bir grup edası ile sakince yerlerini aldılar. Ellerinde testiler, kaşıklar, ritim vurarak, bağırarak, şarkı söyleyerek saatlerce doğaçlama müzik yapan 'rüya takım' salondakilere efsanevi bir gece yaşattı.


Festivalin seyircileri için önceden hazırlamış olduğu önemli buluşmalardan birisi ise Yılmaz Güney'in yazdığı ve Şerif Gören'in yönetmenliğini üstlendiği 'Yol' filminin şu ana kadar izleyici karşısına çıkmamış olan 30 dakikalık görüntülerinin, filmin ardından gösterilmesiydi. Cannes Film Festivali'nin süre sınırlaması sebebiyle filmden çıkarılan altıncı karakterin hikâyesinden parçaların olduğu ve ışık devamlılığı tutmadığı için filmden çıkartılan, Seyit Ali'nin elleri donmasın diye atın karnını yarıp ellerini içine soktuğu efsane sahnenin de aralarında bulunduğu sahnelerin gösteriminin ardından bir de panel gerçekleştirildi.


Hasan Bülent Kahraman tarafından yönetilen panele filmin başrol oyuncusu Tarık Akan, filmin yönetmen yardımcılığını yapan Muzaffer Hiçdurmaz, kurgucu Elizabeth Waelchli ve filmin yapımcısı Donat F. Keusch katıldı. Seyirciler bu vesileyle filmin kimi efsaneleşmiş kimi ise ilk defa aktarılan hikâyelerini birinci elden dinleme fırsat buldular. Türkiye Sinemasının temel yapı taşlarından biri olan 'Yol' üzerine söylenenler arasında belki de en etkileyici olanı, film ekibinin tüm zorluklara rağmen filmi bitirmeye çalışırken temel motivasyonlarının sağlık durumu giderek kötüleşen Güney'i hapisten çıkarmak olduğunu söylemeleriydi.


Türk filmleri doldu taştı


Özellikle Türk filmlerinin gösterimlerinin dolup taştığı, festival kapsamında düzenlenen sayısız kısa film, belgesel ve senaryo atölyeleri aracılığıyla yurtiçi ve yurtdışından gelen genç sinemacıların festival süresince kentin dört bir yanında film yazıyor, çekiyor ve kurguluyor olduğu, üretken ve verimli geçen bir hafta boyunca Kars bir sinema kentine dönüşüyor. Planlı plansız buluşmaların, kesişmelerin, sohbetlerin samimiyetle yürütüldüğü festival, katılan herkes için hayatın akışı içerisinde nefes alınabilecek bir alan açıyor.
Kars Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen festival son günlerine yaklaşırken Altın Kaz Film Yarışması'nın sonuçları da merakla bekleniyor. Kars'tan sonra Samsun'a uğrayacak festivalin yolculuğu ise bu sene 21-25 Kasım arasında düzenlenecek Saraybosna durağında sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious