Kars'ta olaysız 1 Mayıs

Kars'ta olaysız 1 Mayıs.19916
  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Kars'ta renkli görüntülere sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KESK, DİSK, Demokratik Gençlik Hareketi, Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Şeker-İş üyesi işçi ve sendikacılar bir araya gelerek Faikbey Caddesi ve Atatürk Caddesi'nin kesiştiği noktada basın açıklaması yaptı. Davullu zurnalı basın açıklaması, polisin geniş güvenlik önlemi alında yapıldı. DTP İl Başkanı Mahmut Alınak ise basın açıklamasını sessizce dinledi. Kürtçe sloganların da atıldığı açıklamayı bazıları ise işyerlerinin pencerelerinden izledi. Demokratik Gençlik Hareketi adına yapılan açıklamada, "Bugün burada yarın tüm dünyada alanlarda 1 Mayıs işçi sınıfı için savaşa, yoksulluğa, işsizliğe ve örgütlenme hakkı talebiyle meydanlara çıkacak, 1 Mayısı sınıf dayanışması ve sınıf mücadelesi olarak kutlanacaktır." denildi.

KESK, DİSK, Büro Emekçileri Sendikası adına açıklama yapan Hayati Mehmetoğlu da, "Ortadoğu halklarının zengin enerji kaynaklarına sahip olması suç gibi görülüyor. Bunun bedelini de kan ve gözyaşı ile ödüyorlar." dedi.

Şeker-İş Sendikası Kars Şube Başkanı Yaver Kop ise açıklamasında, "Gelişen teknolojilerin desteği ile gücünü ulusal sınırların ötesine taşıyan sermaye, sürekli yeni sömürü kaynakları arayışındadır. Dünyada yaşanan tüm sorunların temelinde de küresel sermayenin ekonomik, siyasi ve sosyal dayatmalarının yatmaktadır." dedi. Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri ve işçiler geniş güvenlik önlemleri altında sessiz bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious