Kart aidatını ödemeyen banka icralık

Kart aidatını ödemeyen banka icralık.11620
  • Giriş : 10.05.2009 / 05:15:00
  • Güncelleme : 10.05.2009 / 00:01:07

Şencan, 17 bankaya önümüzdeki günlerde icra takibini gerçekleştireceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında, ilçede oluşturulan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından 37 kişinin, bankalara ödedikleri kredi kartı aidat ücretlerinin geri ödenmesine karar verildiğini bildirdi. Bankaların, bu kararın alınmasının ardından, mahkemeye başvurarak Hakem Heyeti kararının iptalini istediğini dile getiren Şencan, mahkemenin bu talebi reddederek Hakem Heyeti'nin kararına uyulması doğrultusunda karar verdiğini ifade etti. Dava sürecinde 5 bine yakın kişinin ödediği aidatlarının geri ödenmesiyle ilgili olarak Hakem Heyeti'nin karar aldığını anlatan Şencan, bankaların, diğer davayı kaybettikleri için bu karara uyduğunu ve 5 bin civarında kişiye kredi kartı aidatını geri ödediğini bildirdi.

Bankaların, ilk ödeme kararı çıkan, daha sonra bankalarca itiraz edilen ve itiraza rağmen mahkemede haklı bulunan 37 kişiye ise kredi kartı aidatını ödemediğini dile getiren Şencan, ''Aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen bankalar 37 kişinin parasını ödemedi. Bunun üzerine biz de icra takibi başlattık'' dedi.

Avukatların ilk etapta çeşitli bankalara 20 icra takibi gerçekleştirdiğini söyleyen Şencan, başlatılan icra takibi sonucunda 20 kişinin parasını geri aldığını vurgulayarak, parasını alamayan 17 kişi kaldığını, bu kişilerin alacağının da önümüzdeki günlerde icra takibi yoluyla tahsil edileceğini ifade etti.''

Bankalardan icra takibi yoluyla kredi kartı aidatının geri alınmasının, Türkiye'deki ilk uygulama olduğuna işaret eden Şencan, tüketicilerin duyarlı davranması durumunda mücadelelerinin süreceğini ve herkese yardım etmeye devam edeceklerini kaydetti.

-TÜKETİCİ HAKLARI YASA TASARISI -

Şencan, TBMM Başkanlığı'na sunulan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı da eleştirdi. Bu tasarının üç yıl önce hazırlandığını ve 3 yıldır bekletildiğini söyleyen Şencan, kabine değişikliğiyle birlikte tasarının, incelenmeden TBMM'ye gönderildiğini öne sürdü.

Tasarının, AB kriterlerini yerine getirmek amacıyla yasalaştırılmaya çalışıldığını ve tüketici haklarının yeterince gözetilmediğini öne süren Şencan, tasarı meclise gönderilmeden önce THD ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla istişare edilmesi, Türkiye'nin şartlarına uygun olup olmadığının araştırılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*