Kart düzenlemesi olumlu fakat faiz yüksek

Kart düzenlemesi olumlu fakat faiz yüksek.15549
  • Giriş : 16.06.2009 / 16:49:00

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartı borçlarına yönelik ödeme kolaylığını olumlu bulduklarını ancak, tüketicinin ödeyeceği faiz oranlarının yüksek olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartı borçlarına yönelik ödeme kolaylığını olumlu bulduklarını ancak, tüketicinin ödeyeceği faiz oranlarının yüksek olduğunu kaydetti.

Palandöken, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, krizin olumsuz etkilerinin en aza indirilebilmesi için etkin bir önlem olarak aylardır dile getirdikleri bu önerinin nihayet yaşama geçirilmesinin son derece olumlu olduğunu belirtti.

Ancak, tüketiciye yansıtılacak faiz miktarlarının yine de yüksek kaldığını ifade eden Palandöken, faiz hesaplamaları yapılırken TÜFE/ÜFE oranının esas alınması gerektiğini belirtti.

Hükümetin bu kararını ilk gündeme getiren sivil toplum kuruluşu olduklarını kaydeden Palandöken, vergi ve sigorta prim borçlarının da 36 aylık bir taksitlendirmeye tabi tutularak, yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti. Palandöken, ''Hükümetten, enflasyon oranıyla ve piyasa koşullarıyla bağdaşmayan yüzde 30 gibi abartılı gecikme faiz oranları konusunda da bir an evvel adım atmasını bekliyoruz'' dedi.

Palandöken, kredi kartı borçları için ödeme kolaylığı getiren ve takibe düşmüş alacakların yeniden ve daha düşük faizle yapılandırılmasını öngören bu Kanun tasarısının, Meclis kapanmadan yasalaşmasının önemli olduğunu belirterek, hükümetin, TBMM'nin 1 Temmuz'da tatile gireceğini göz önünde tutarak elini çabuk tutması gerektiğini kaydetti.

Bu kararla, kapanan kredi kartlarının yeniden aktif hale geleceğini ve bunun dar gelirli toplum kesimlerine rahatlık, piyasalara canlılık getireceğini belirten Palandöken, hükümetin aldığı bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*