Kart ücretini iptal ettirince bakın ne oldu!

Kart ücretini iptal ettirince bakın ne oldu!.5115
  • Giriş : 13.12.2008 / 02:00:00
  • Güncelleme : 12.12.2008 / 23:56:15

Finansbank, kredi kartı yıllık kullanım ücretini iptal ettiren avukatın kredi kartını iptal etti. Avukat dava açtı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kredi kartı yıllık kullanım ücretinin iptali yönünde Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurup kart ücretinin iptali yönünde karar alan avukat Cem Demirhan'ın kredi kartı iptal edildi.

Demirhan, Finansbank'dan aldığı kredi kartının yıllık kullanım ücretinin iptali talebiyle Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Heyet, Demirhan'ın 45 YTL'lik kredi kartı kullanım ücretinin iptaline karar verdi.

Banka, kararın ardından Demirhan'ın kredi kartını iptal etti. İptal gerekçesinde, "Karara itiraz edilmesi için yapılacak masraf iade edilmesi gereken kart bedeli tutarından fazla olduğundan, karara itiraz edilmeyerek, ilgili tutar kredi kartınıza iade edilmiştir. Tüm kredi kartı müşterilerimizin kredi kartı yıllık ücreti tahsil edilirken, bu hizmetlerin size ücretsiz verilmesi müşteriler arasında ayrımcılık yapma sonucunu doğuracaktır ki, bu da bankamız açısından kabul edilemez. Kredi kartınız iptal edilerek kullanıma kapatılmıştır" denildi.

Kredi kartı yıllık ücretini iptal etirdiği için kredi kartı iptal edilen Demirhan, avukatı Ece Demirhan aracılığıyla Ankara Tüketici Mahkemesi'ne 828 YTL manevi tazminat talebiyle dava açtı.


DAVAYI KAZANIRSA 9828 YTL'Yİ MEHMETÇİK VAKFI'NA BAĞIŞLAYACAK

Demirhan, dava dilekçesinde şunları yazdı:

"Müvekkil, davalı Finansbank'ın 2000 yılından bu yana müşterisi olarak bankacılık enstrümanlarını kullanmaktadır. Müvekkilin 45 YTL gibi fahiş bir kart ücreti ödemesini gerektirecek bir sözleşme mevcut olmadığı gibi, davalı şirket müvekkile kart üstüne kart göndererek (sözleşmesiz olarak) aynı limite tabi farklı kartlardan ücret almak çabasına girmiştir. Yunanistan'da yerleşik National Bank of Greece (Yunanistan Ulusal Bankası) tarafından satın alınan davalı Banka Müvekkili yargıya başvurduğu için cezalandırma yoluna gitmiştir. Davalı bankanın bu keyfi hareketi hukukçu olan müvekkilin elem ve ızdırap çekmesine sebep olmuştur. Kamusal hizmet veren davalı Bankanın bir ilam sebebiyle müvekkili cezalandırması kabul edilemez niteliktedir. İşbu nedenle öncelikle davalının haksız olarak kredi kartlarının iptali işleminin iptalini talep etmek ve 828-YTL manevi tazminat talep etmek için işbu başvuruyu huzura getirmiş bulunmaktayız.

Müvekkil 828 YTL manevi tazminatı bir görev tartışması yaşamamak üzere talep etmekte olup, bu dava sonucu Sayın Mahkemece takdir edilecek tazminatı kamu yararına hizmet veren Mehmetçik Vakfı'na bağışlamayı taahhüt etmektedir."

Tüketici Mahkemesi, tazminat talepli davayı kabul ederse, kredi kart ücretinin iptali yönünde karar aldırdıktan sonra kredi kartları iptal edilenlere tazminat davası açma yolu açılmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*