Kartal suçluyu arıyor!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

İnönü Stadı'nda Sivasspor'a 1-0 mağlup olan Beşiktaş'ta Fenerbahçe maçı öncesi gergin hava devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yönetim, her oyuncuya 50 bin dolar ceza verirken, Teknik Direktör Jean Tigana ise uyarıldı. Futbolcular da dün sabahtan itibaren erken saatlerde tesislere gelerek akşam 18.00'den önce mazeretsiz olarak ayrılamadı. Başkan Yıldırım Demirören ile 2. Başkan Murat Aksu da başarısızlığın sebeplerini tartışmaya başladı. Camiada oluşan güvensiz ortam kulübe zarar verirken, Beşiktaş'ı da hedeflerinden uzaklaştırmaya yetti. Eleştiri oklarının büyük bir kısmı Fransız çalıştırıcıya yönelse de Demirören yönetimi de bundan nasibini alıyor.

Sivasspor karşılaşması öncesi Beşiktaş, lider Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde ligde 3. sırada bulunuyordu. Başkan Yıldırım Demirören, medya mensupları ile içeriği açıklanmamak kaydıyla bir araya gelerek takımın son durumunu konuştu. Ancak Demirören'in menajer Ali Gültiken ve Tigana ile ilgili görüşleri fısıltı olarak futbolculara kadar ulaştı. Başkan'ın her konuyu samimiyetle açık açık söylemesi Futbol takımına olumsuz olarak yansıdı. Oyuncular arasında da "Ali Gültiken ve Tigana gidecek. Sürekli olarak teknik adam değişiyor." tedirginliği oluşmaya başladı. Oluşan bu gergin ortam Sivasspor karşısında sahaya yansıdı. Takım 81 top kaybıyla bunu gösterdi.

Buna karşılık Siyah-Beyazlı yönetim tribünlerden yapılan istifa çağrılarına kesin tavrını koyamadı. Aynı tepkiler Antalyaspor ve Sivasspor maçlarında da yükseldi. Demirören ise bu tepkilere' "Bir kez daha aday olacağım." diyerek karşılık verdi. Daha önce bir yıl arayla üç çalıştırıcı değiştiren yönetimin, Tigana'yı da göndereceği tartışıldı. Başkan'ın daha önce Del Bosque ve Rıza Çalımbay'da yaptığı hatayı tekrarlamak istememesi Fransız çalıştırıcının kredisini artırdı.

Tigana, iletişim kuramıyor

Beşiktaş'ta kötü gidişin bir diğer sorumlusu olarak Jean Tigana ismi ön plana çıktı. Fransız çalıştırıcı, oyuncular ile birebir toplantıları hemen hemen hiç yapmadı. Başarısız sonuçlar sonrası takımın gençliğini ve hataları ileri sürerek sorumluluk almadı. Geldiği günden itibaren sadece Antalya-spor maçında, "Tüm sorumlu benim, oyuncularımı rahat bırakın." diyebildi. Sistemi sürekli değiştirerek Koray, İbrahim Toraman, Ali Tandoğan, Serdar Kurtuluş gibi oyuncuları alışık olduğu mevkilerin dışında oynattı. İnatçı yapısı nedeniyle kendi bildiği doğrular üzerinde ısrar etti. Yönetimin Dinamo Bükreş maçı öncesi 'sistemi değiştir' önerisini kabullendi. Fakat maç sonunda, "Bu sistemle de puan alamadık." diyerek yine kendi bildiğini okudu. Futbolcular Tigana'yı kabullenmelerine karşın genç-tecrübeli karışımını iyi yapamamasından şikâyet etti.

Siyah-Beyazlı takımın bir başka sorunu ise futbolcular arasında, arkadaşlıktan çok profesyonelliğin olması göze çarpıyor. Her futbolcu adeta, 'Ben işimi yaparım, gerisine karışmam.' düşüncesiyle hareket ediyor. Yönetim de oyuncular arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için sabah 9, akşam 18.00 uygulaması getirdi. Fakat Brezilyalıların sürekli birlikte olması dikkat çekerken gençler hâlâ yeni ortama alışamadı. Kaptan İbrahim Üzülmez, genç oyuncularla ilgilenmesine karşın yalnız kaldı. Burak, Serdar, Gökhan, Mehmet Sedef ve Fahri gibi genç oyuncular Tigana'nın kendilerine olan güvenini anlamayarak büyük futbolcu havasına girdi.

Beşiktaş'ın en güçlü yanı olarak değerlendirilen taraftarları da Sivasspor maçı sonrası ikiye bölündü. Takımı desteklemek yerine futbolculara bağıran, yönetimi istifaya çağıran taraftarlar kendi aralarında da tartışmaya başladı. Çarşı grubunu yönetimin adamları olarak değerlendiren taraftarların bu çekişmesi genç bir takım olan Beşiktaş'ı olumsuz etkiledi. 'Takımına sahip çıkan taraftar yerine, çıkarına hizmet eden taraftar geldi.' yorumları yapıldı.

[NE DEDİLER?]

Samet Aybaba - Tigana'nın tercihleri yanlış

Beşiktaş büyük bir camia. Bu sorunları da kendi içinde çözer. Taraftar baskısı yıllardır var. Önemli olan bu baskıları pozitife çıkarmak. Beşiktaş taraftarı Türkiye'nin en vefakar taraftarlarından biri. Gerçek olan bir şey varsa, o da Beşiktaş'ın şu anda iyi yolda olmadığı. İyi Futbol oynamıyorlar. Beşiktaş'ın gelecekte başarılı olması için Tigana'nın elindeki kadroyu iyi kullanması gerekir. Ayrıca devre arasında mutlaka takviye yapılmalı.

Rasim Kara - Teknik kadro değişmeli

Beşiktaş'ın gidişatı iyi değil. Yönetim rekor transferler yaptı. Ancak taşlar yerine oturmadı. Bu transferler neticesinde taraftarlar beklenti içine girdi. Taraftarın da bu şekilde davranmasını doğru bulmuyorum. Televizyonlarda Burak ile Serdar'ın konuşmalarını izledim. O görüntülerde baskıyı ne denli hissettikleri açık şekilde ortada. Beşiktaş nasıl düzlüğe çıkar, sorusuna gelince... Teknik kadro değişmeli yani Tigana yollanmalı.

Recep Çetin - Yönetimin kredisi tükendi

Beşiktaş'ın acilen kan değişikliğine ihtiyacı var. Kaliteli futbolculara sahibiz. Ancak asıl sorun onlara iyi davranmaktan geçiyor. Her maç sonrasında onları basının önüne atmamak lazım. Taraftarların bölünmesi bazı gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Yönetimin de kredisi tükenmiştir. Tigana büyük bir fiyaskoydu. Takım başarı sözü vermeyen Tigana'ya emanet edilmemeliydi. Şu an kim gelirse gelsin Tigana'dan daha başarılı olur.

Sanlı Sarıalioğlu - Beşiktaş'ta ruh kalmamış

Beşiktaş'ta herkes toptan kaçıyor, kimse sorumluluk almak istemiyor. Moral motivasyon sıfır. Takımda çökmüş, bitmiş bir ruh hali var. Maçtan önce bir takım psikolojik yönden hiç mi hazırlanmaz. Teknik heyetin bu oyunculara hiç mi eli değmez. "Bu maçı ben çevireceğim." diyen, sahaya yumruğunu vuran tek oyuncu olmaz mı? Taraftar tribünde kıvranıyor, çırpınıyor, dokuz doğuruyor, sahanın içinde tık yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious