Kartpostallar teknolojiye yenik düstü

  • Giriş : 28.10.2005 / 00:00:00

DENIZLI - Telefon ve internet kullaniminin artmasiyla kartpostallar teknolojiye yenik düstü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denizli'deki özel bir çocuk evinin ögrencileri, kartpostalla ailelerine kendi resimlerini göndererek bir nebze de olsa geçmis günleri yasatmaya çalisti.

PTT Genel Müdürlügü tarafindan vatandaslari kartpostal, tebrik karti ve mektup göndermeye yönlendirmek için kampanya baslatildi. Yilbasina kadar devam edecek kampanya çerçevesinde Özel Çaglayan Çocuk Evi ögrencileri, ailelerine kendi resimlerinin oldugu kartpostallar gönderdi. Çocuklarin yazma ve ifade etme aliskanligi kazanmasi adina kartpostal göndermenin ya da mektup yazmanin çok yararli oldugunu kaydeden PTT Denizli Müdür Vekili Sadettin Basar, "Telefonla her seyi anlatabilirsiniz ancak konusurken düzgün bir cümle kurma zorunlulugunuz yoktur. Mektup ya da tebrik yazarkense düsünür ve daha anlamli cümleler kurmaya çalisirsiniz. Onun için çocuklari bu yönde yetistirmemiz gerekir. Bu onlarin egitimi adina da çok önemlidir." diye konustu.

Iletisim araçlarinin çoklugu ve çesitliliginden dolayi mektup, kartpostal ve tebrik gönderiminde çok azalma oldugunu belirten Basar, daha önce PTT'yi tanimak için çocuklarin ziyaret ettigini ancak Çaglayan Çocuk Evi ögrencileri gibi kartpostal yollamak için gelen olmadigini söyledi.

Kartpostal ve mektuplarin tarihin tozlu raflarinda yerini almamasi için çocuklara bu bilincin verilmesi gerektigini aktaran Özel Çaglayan Çocuk Evi Müdürü Selma Aktas da okul öncesi egitimde kisiligin olustugunu, bu süre zarfinda çocuklara verilecek her bilgi ve ögretilecek her davranisin kalici oldugunu belirtti.

PTT'ye ilk defa geldigini söyleyen ögrencilerden Serdar Sun (4), yazma bilmedigi için kendi resmini kartpostalla ailesine gönderdigini anlatti.

Zehra Hazal Özsoy da (6) tebrik karti göndermenin telefonla konusmaktan daha zor oldugunu ancak bundan sonra özel günlerde sevdiklerine gönderecegini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious