Kartta şifre için son tarih Mart 2007

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Kredi kartı ile alışverişlerde dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı geliştirilen chip&pin uygulamasında şifre kullanımı 8 ay sonra mecburi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uygulamanın hem kart kullanıcıları hem de işyeri ve bankalar için güvenli bir alışveriş ortamı oluşturduğunu belirten Merkezin Genel Müdürü Sertaç Özinal, şifre uygulamasına geçeli 3 ay gibi bir zaman olmasına rağmen alınan geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu söyledi. Kredi kartı ile alışverişlerde dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı bir önlem olarak geliştirilen şifre uygulamasına 1 Nisan'dan itibaren başlandı. Kredi kartıyla alışveriş yapan bir müşteri eskisi gibi imza atmak yerine, POS makinelerine bağlı bir şifre girme cihazına 4 haneli şifresini giriyor. Çalınması veya kopyalanması halinde kartlar başkaları tarafından kullanılamıyor. Şifre üç kez yanlış girilirse de kullanıma kapatılıyor. Son tarihe yakalaşılırken satış mağazalarındaki POS makinelerinin yüzde 95'i çipe uyumlu hale getirildi.

ATM'lerin sadece yüzde 40'ı chip&pin ile uyumlu. Beş yıl önce temelleri atılan proje için şimdiye kadar 350 milyon dolar harcandı. 2007 sonuna kadar bu miktarın 650 milyon doları bulması bekleniyor. Öte yandan internet üzerinde işlemle birlikte sahtekârlık oranının da arttığı göz önünde bulundurularak aktif bir program hazırlanıyor. İnternet siteleri üzerinde tüketicilerin güvenli alışveriş yapmasını sağlayan logolar bulundurulacak. Siteyi hazırlayanlar, bankalar aracılığı ile sertifika alacak. Artan internet sahtekârlığına dur demeyi hedefleyen program üç haftaya kadar devreye girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious