Karzai, başarısızlığını kabul etti

Karzai, başarısızlığını kabul etti.11637
  • Giriş : 29.10.2008 / 14:31:00

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, hükümetinin ve uluslararası toplumun ülkesinde güvenliği sağlamakta başarısız olduğunu kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karzai, ülkedeki durumun giderek kötüleştiği bir dönemde, Afganistan'ın dört bir köşesinden gelen kadınlara hitaben yaptığı konuşmada, Taliban rejiminin devrildiği 2001'den beri önemli başarılara imza attıklarını, bununla birlikte ulusun en önemli taleplerinden biri olan güvenliğin sağlanmasında başarısız olunduğunu kaydetti.

Karzai, "Ulusun en önemli taleplerinden biri güvenlikti ve biz ulusa bunu vermeye muktedir olamadık. Hatta durum daha da kötüleşti. Yollarımız güvenli değil, Kandahar'a, Herat'a arabayla gitmek mümkün değil. Hatta Kabil'den 100 kilometre ötedeki Paktia'ya bile gitmek mümkün değil" ifadesini kullandı.

Taliban rejiminin devrilmesinden sonda "hayatın güzel olduğunu" söyleyen Karzai, "Ama şimdi değil. Yoksulluk ve acılara gark olduk" diye konuştu.

İç savaş, yabancı işgali derken, Afganistan bugün dünyanın en yoksul beşinci ülkesi... İşsizlik oranının yüzde 30, ortalama ömrün de 43 olduğu ülkede iktidardan ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonla kovulan Taliban, 2001 yılında ayaklanma başlattı.

Karzai iktidarının son iki yılında ise şiddet olaylarının yoğunluğu, ülkedeki 70 bin yabancı askerin varlığına rağmen ikiye katlanmış bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*