Karzai, Mevlana Müzesi'nde dua etti

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Konya'da Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek, Hazreti Mevlana'nın kabri başında dua etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resmi ziyaretler için Türkiye'de bulunan Karzai, hava yolu ile Konya'ya geldi. Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden Karzai, brifing salonunda yaklaşık 20 dakika süren Mevlana ve mevlevilik konulu sinevizyon gösterisini izledi. Görevliler, tercüman aracılığıyla Karzai'ye müzedeki eserler hakkında bilgi verdi. Hazreti Mevlana'nın kabri başında dua eden Karzai, beraberindeki bir görevlinin Mevlana'nın Mesnevi isimli eserinden farsça okududuğu bölümleri dikkatle dinledi.

Karzai, müzede bir sürprizle de karşılaştı. 50 yıl önce Afganistan'ın Mezarı Şerif kentinden Türkiye'ye göç ettiğini söyleyen bir vatandaş, korumalardan izin alarak Karzai ile görüştü.

Daha sonra müzede bulunan el yazması eserleri, Hazreti Mevlana'ya ait şahsi eşyaları inceleyen Karzai, Hazreti peygambere ait Sakal-ı Şerif'in bulunduğu sanduka hakkında da bilgi aldı.

Müzedeki mutfak kısmını da gezen Afganistan Devlet Başkanı, müze müdürünün odasında hatıra defterine düşüncelerini yazdı. Deftere yazdıklarını aynı zamanda Farsça olarak okuyan Karzai, şunları söyledi: "Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin huzuruna müşerref olduğum için çok mutluyum. Bu buyük şair, sufi, arif bütün dünyaya güzellikler aramağan etmiştir. Dünya geliyor ve geçiyor ancak mevlana güzel kelamıyla her zaman kalacaktır" şeklinde yazdı.

Burada Konya Valisi Osman Aydın, üzerinde hat yazısıyla Arapça, 'Ya hazreti Mevlana' yazan bir tablo hediye etti. Hamid Karzai de Vali Aydın'a iki adet el dokuma halı ile bir adet üzerinde 'Ayetel Kürsi' yazan seccade armağan etti.

Müze çıkışı açıklama yapan Karzai, Hazreti Mevlana'nın huzurunda bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra müzeden ayrılan Karzai, daha sonra Alaaddin tepesinde bulunan Alaaddin Camii'ni gezerek, burada namaz kıldı. Karzai, sema töreni izlemek ve akşam yemeği yemek üzere Rixos Otel'e geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious