Karzai, Taliban için Suudilerden yardım istedi

Karzai, Taliban için Suudilerden yardım istedi .11637
  • Giriş : 30.09.2008 / 17:55:00

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Suudi Arabistan Kralı'ndan Taliban'la barış görüşmelerinde aracı olmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şeker Bayramı nedeniyle halka hitap eden Hamid Karzai, henüz herhangi bir müzakerenin söz konusu olmadığını, buna karşın Afgan yetkililerin bu çerçevede Suudi Arabistan ve Pakistan'a ziyarette bulunduğunu söyledi.

Taliban ile Afgan hükümeti arasında Suudi Arabistan'da barış görüşmelerinin yapıldığı şeklinde bir takım haberler çıkmıştı.

Afganistan Cumhurbaşkanı, geçmişte Taliban'ın silahlarını bırakmasını görüşmelere ön koşul olarak sürüyordu.

Konuşmasında yine Taliban'a silahlarını bırakması çağrısında bulunan Karzai, Taliban lideri Molla Ömer'in de barışa razı olması halinde korunacağını vadetti.

Afganistan'da bulunan ABD önderliğindeki koalisyon kuvvetleri, Taliban'ın ılımlı liderleriyle görüşmeler yapılması yönündeki çabaları destekliyordu.

Birçok Afgan ve Batılı yetkili, Taliban isyanının sadece askeri yollarla yenilemeyeceğini, siyasi bir zemin üzerinde de hareket edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Ancak bu sürecin nasıl işleyeceği ve Taliban'la doğrudan görüşmeler yapılıp yapılmayacağı konularında Afgan hükümeti ile Batılı ülkeler arasında görüş ayrılılıkları bulunuyor.

BBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*