Karzai: Pakistan'a girebiliriz

Karzai: Pakistan'a girebiliriz.11637
  • Giriş : 15.06.2008 / 11:44:00

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afgan askerlerin Taliban'la mücadele için Pakistan topraklarına girebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hamid Karzai, başkent Kabil'de düzenlediği basın toplantısında, Pakistan'dan ülkeye giren Taliban üyelerinin Afganları öldürdüğünü ifade ederek, buna misliyle mukabele etme haklarının olduğunu savundu. Karzai, Pakistan'daki Taliban lideri Beytullah Mehsud için de "Afgan güçleri onu takip edip evinde vuracak" dedi. Karzai, Taliban lideri Molla Ömer için de aynı tehdidi yaptı.

Hamid Karzai, daha önce uluslararası güçlerden defalarca Pakistan'daki Taliban unsurlarına müdahale etmesini istemişti. Karzai, ilk kez Afgan güçlerinin duruma müdahil olacağını söylüyor.

Karzai hükümeti, koalisyon güçlerinin desteğine rağmen Taliban'a karşı ülkenin güneyinde başarı gösterememişti. Ülkenin ikinci büyük kenti Kandahar'daki hapishaneyi önceki gün basan Taliban güçleri, yaklaşık 1000 mahkumun serbest kalmasını sağlamıştı. Kaçan mahkumların yakalanması için operasyon başlatan Amerikan güçleri, çıkan çatışmada 15 kişinin öldürüldüğünü, 5 kişinin de yakalandığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious