Karzai: Türkiye'ye minnettarız

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki temasları çerçevesinde Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NATO'nun Afganistan'daki kıdemli sivil temsilcisi Daan Everts ile araya geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Gül-Karzai görüşmesinde, Karzai, Türkiye'nin ekonomi, toplum, sağlık, kalkınma ve güvenlik alanlarında Afganistan'a katkılarından ötürü minnettar olduklarını belirtti.

Karzai, Türkiye'den daha fazla yatırımın yapılması ve Türkiye'nin yardımlarının kalıcı olması arzusunu dile getirirken, Gül de, ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Gül, Karzai'ye, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen Orta Doğu konulu uluslararası toplantı hakkında da bilgi verdi ve görüşlerini iletti. Karzai, Gül'ün, İslam dünyasının içinde bölünme ve kutuplaşmaların olmaması yönündeki görüşlerine aynen katıldığını söyledi.

-EVERTS İLE GÖRÜŞME-

Gül'ün, Karzai'nin ardından bir araya geldiği NATO'nun kıdemli sivil temsilcisi Hollandalı büyükelçi Everts de, güvenlik durumunun geçen yıla göre daha iyi olduğunu, ancak yine de her zaman için güvenlik sorununun kendileri için birinci tehlikeyi arz ettiğini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre Everts, Türkiye'nin Vardak'ta kurduğu il imar ekibinin yürüttüğü projeler ve Türkiye'nin Afganistan'a yönelik güvenlik çalışmalarından övgüyle bahsederek, bunların örnek düzeyde olduğunu belirtti.

Gül de, ellerinden geleni yaptıklarını, Kabil bölge komutanlığını Nisanda Türkiye'nin devralmasıyla Kabil'deki Türk askeri sayısının 1000 civarında olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Gül, görüşmelerinin ardından Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious