"Karzai yabancı güçlerin etkisinde"

  • Giriş : 16.02.2008 / 17:18:00

Afganistan'da hükümetin denetimindeki Anis gazetesi, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, yabancı güçlerle NATO liderliğindeki yabancı birliklerin nüfuzu altında olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir Afgan gazetesinde ilk kez bu türden yorumlar yer alırken, gazete, ABD'nin Afganistan'dan çekilme konusunda kesin bir takvim vermesi gerektiğini bildirdi.

Gazetedeki yazıda, tüm zorluklara karşın Afgan milletinin, kendi ulusal çıkarları yabancı tehlikelere maruz kaldığında buna ciddi tepki gösterdiğini ve hiçbir zaman başka birinin koruması altındaki bir hükümeti kabul etmediği ve etmeyeceği" belirtildi.

Haberde, Karzai hükümetinin başkalarının himayesindeki bir hükümet olduğu iddia edildi.

Gazetede, "dünyanın bu meseleye aldırış etmemesi durumunda, Afganistan'daki yangının bölgeyi de yakacağını ve hiçkimsenin tahayyül edemeyeceği bir durumun ortaya çıkacağı" da ifade edildi.

Hamid Karzai, ABD önderliğindeki güçlerle Afgan fraksiyonlarının Taliban hükümetini devirdiği 2001'den bu yana ülkeyi idare ediyor.

2004'teki devlet başkanlığı seçimini kazanan Karzai, ülkede giderek artan şiddet olayları ve hükümetinin zayıflığı konularında eleştirilere maruz kalıyor.

Afganistan'da devlet başkanlığı seçimi gelecek yıl yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious