Kaş ve Göz'ün kıskandıran dostluğu

Kaş ve Göz'ün kıskandıran dostluğu.11900
  • Giriş : 13.10.2008 / 12:04:00

Antalya'nın Kaş ilçesi ile Yunanistan'ın Meis Adası halkları arasında büyük dostluk yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl kardeş şehir olan Kaş ve Meisliler, festivallerde ve her hafta cuma günü düzenlenen Kaş pazarında bir araya geliyor.

Yunanca göz anlamına gelen ''Meis'' adası sakinleri ile Antalya'nın Kaş ilçesi halkı arasındaki dostluk ilişkileri, iki ülke halkı arasında örnek bir dostluğu sergiliyor. Yunanistan'ın Meis Adası sakinleri, her cuma teknelerle Kaş'a geliyor ve pazarda alışveriş yapıyorlar. Pazarda, ''kalimere'', ''domata'', ''patata'' komşu sesleri yükselirken, pazara gelemeyenler, gelenler aracılığıyla Kaşlı esnafa liste gönderiyorlar ve esnaf teknelere istenilenleri yüklüyor.

Zaman zaman limandaki Meislileri dönüş yolunda Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer selamlıyor ve onlarla Türkçe sohbet ediyor.

Yaşamını Meis'te sürdüren Hollandalı Loeki Van Der Vossen, Meislilerle birlikte her cuma Kaş'a gelerek yiyecek ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi. Meis'e haftada 2-3 kez Rodos Adası'ndan gemi ile ihtiyaç maddeleri geldiğini, ancak sebze ve meyvelerin Kaş pazarındaki kadar taze olmadığını ifade eden Vossen, ''Meislilerle Kaşlılar dost. Herkes birbirini tanıyor. Bu dostluk çok güzel. Bu dostluk atmosferinden büyük haz alıyorum'' dedi.

Kaş'ta hemen hemen herkesin tanıdığı, ''Niko'' diye çağırdığı 73 yaşındaki Meisli Nico Misomike da Meis'ten her hafta Kaş'a gelerek sebze ve meyve ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Kaş ve Meis'in dost olduğunu söyledi.

Kaşlı esnaf Hayati Çırak, ''Kaş ve Meisliler arasında hiçbir problem yok. Çok memnunuz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*