Kaş yangını söndürülemiyor

Kaş yangını söndürülemiyor.10551
  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Kaş’taki yangın 6. gününde.. 300 hektar alanda etkili olan alevlere bölgenin sarp yapısı nedeniyle sadece havadan müdahale edilebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya’nın Kaş ilçesi Kemer köyü kuzeyindeki Kıbrıs Deresi kanyonunda 6 gün önce başlayan orman yangını sürüyor. Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, yaptığı açıklamada, söndürme çalışmalarının 6 helikopter ve çok sayıda kara ekibiyle sürdüğünü söyledi.

Gedikağaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kanada yapımı “Pelikan” isimli amfibi söndürme uçağının bugün Bodrum’dan gelerek söndürme çalışmalarına katıldığını, ancak uçağın yangın bölgesine 5-6 kez su bıraktıktan sonra teknik bir arıza dolayısıyla Dalaman Havaalanı’na inmek zorunda kaldığını bildirdi.

Gedikağaoğlu, “Pelikan, yangın bölgesine 5-6 kez çok iyi su atışları yaptı. Pelikan güneş batıncaya kadar çalışacaktı. Ancak teknik arıza nedeniyle Dalaman’a indi. Orada bakımı yapılıyor. Pelikan’ı yarın yeniden alıp, çalışmalara dahil etmek istiyoruz” dedi.

Gedikağaoğlu, Manavgat bölgesinde konuşlandırılan ve Kaş’taki çalışmaya katılan helikopterde de dün bir arıza meydana geldiğini ve helikopterin onarılarak, bugün yeniden çalışmalara katıldığını kaydetti.

İLLERDEN TAKVİYE EKİPLER GELDİ

Gedikağaoğlu, çalışmalar için Ankara, Bursa, Eskişehir, Mersin, Muğla,Isparta ve Burdur’un da aralarında bulunduğu çok sayıda ilden takviye ekipler geldiğini de belirterek, şunları kaydetti:

“Yangını söndürmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bölgede takviye ekiplerle birlikte 500’den fazla personel çalışıyor. Kuvvetlerimizi sürekli takviye ediyor, dinlendiriyor ve değiştirerek çalıştırıyoruz. Kanyon ve çevresindeki alevlerin düze çıkmaması için zor doğa şartlarında çalışıyoruz. Bu, normal bir yangın olsa çoktan söndürmüştük. Maalesef doğa şartları mücadelemizi sekteye uğratıyor.”

AYDIN’DA YANGIN

Bu arada Aydın’ın Nazilli ilçesi Aksu Köyü ile İzmir’in Ödemiş ilçesi arasındaki ormanlık alanda, dün henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Aksu köyüne doğru ilerleyen ve rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangın, 50 hektarlık ormanlık alanı kül etti.

Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın’ın Nazilli ilçesi Aksu köyü ile İzmir’in Ödemiş ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının söndürüldüğünü ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Nazilli’nin Aksu köyüne giderek bir süre yangın söndürme çalışmalarını izleyen Aydın Valisi Mustafa Malay, Nazilli Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi ve Nazilli Orman İşletme Müdürü Necat Demirsu’dan bilgi aldı.

Malay, yaptığı açıklamada, İzmir’in Ödemiş ilçesi ile Nazilli’nin Aksu köyü arasında çıkan ve kısa sürede büyüyen yangının Aksu köyünü tehdit eder duruma geldiğini söyledi.

Orman ekipleri ile köylülerin başarılı çalışmaları sayesinde yangının söndürüldüğünü bildiren Malay, soğutma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Vali Malay, Aksu köyünün “büyük tehlike atlattığına” dikkati çekerek, “Hepimize geçmiş olsun. Söndürme çalışmalarına katılan tüm ekiplerimizi başarılı çalışmalarından dolayı kutlarım” diye konuştu.

Nazilli Orman İşletme Müdürü Necat Demirsu da yangın söndürme çalışmalarının 4 helikopter, 3 yangın söndürme uçağı, 8 arazöz, 3 orman ekibi, 80 orman yangın söndürme işçisi ve 60 köylünün katılımıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Demirsu, yangında toplam 50 hektarlık kızılçam koru ormanınının kaybedildiğini söyledi.

MİLAS’TAKİ YANGIN KONTROL ALATINDA

Milas’ta başlayan ve 3 günde 700 hektar alandaki ormanı yokeden yangın ise tamamen kontrol altına alındı.

Milas yangınıyla ilgili gözaltına alınan bir kişi ise alevlerin aşırı sıcaktan gevşeyen elektrik tellerinin rüzgarla birbirine çarpması sonucu çıktığını söyledi. Diğer görgü tanıkları da aynı ifadeyi doğrulayınca savcılık şüpheliyi serbest bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious