Kasırga kurbanları yardım bekliyor!

  • Giriş : 19.11.2007 / 17:16:00

Bangladeş'te 3 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Sidr kasırgasının yol açtığı felaketin kurbanları yardım bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, kurtarma ve yardım ekiplerinin kasırgadan en çok etkilenen ülkenin uzak bölgelerinin büyük kısmına ulaştığını, ancak durumun göründüğünden kötü olduğunu kaydetti.

Geçen perşembe geç saatlerde etkisini gösteren kasırgada hayatta kalmayı başaran onbinlerce Bangladeşli çadır, pirinç, ilaç ve içme suyu bulmak için mücadele veriyor.

Ülkenin ücra köşelerinde yaşayan halka henüz hiçbir yardımın gitmediği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Öte yandan felaket yönetiminden sorumlu Bakan Tapan Çovduri, BBC'ye yaptığı açıklamada, yönetimine 140 milyon dolar değerinde uluslararası acil yardım teklifi geldiğini bildirdi.

Yardım sözü veren ülkelerin başında 100 milyon dolarla Suudi Arabistan'ın geldiği, bunu 5 milyon dolarla İngiltere, diğer ülkeler ve AB'nin izlediği belirtildi.

Bangladeş'teki BM Gıda Programı (WFP) sözcüsü de yardım kuruluşlarının yardım konusunda çabuk davrandığını bildirdi.

Gıda Programı'nın Roma'daki yetkilisi Douglas Broderick, mahsullerini, hayvanlarını kaybeden fakir Bangladeşlileri bu zor durumdan kurtarmak için daha fazla yardım yapılması çağrısında bulundu.

Bu arada 12 kişilik bir BM heyetinin, zararı ve ne tür yardımın gerekli olduğunu tayin etmek için Bangladeş'i ziyaret ettiği kaydedildi.

WFP, Bangladeş'te ulaşılamayan bölgelere helikopterlerle enerji bisküvileri bıraktığını ve şu ana kadar 650 bin kişiye gıda ulaştırıldığını da kaydetti.

Bangladeş hükümetinin tahminlerine göre, alçak rakım bölgelerindeki evlerinden ve köylerinden tahliye edilen 3 milyon kişiye yardım gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious