Kasırga petrolün fiyatını yükseltti

Kasırga petrolün fiyatını yükseltti.7078
  • Giriş : 12.09.2008 / 10:54:00

Uluslararası piyasalarda ham petrolün varil fiyatı, İke kasırgası yüzünden 101 doların üzerine çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD ham petrolünün varil fiyatı 65 sent artarak 101,52 dolar oldu. Dün ABD ham petrolü 100,10 dolara kadar gerilemişti. Dün 96,99 dolara kadar gerileyen Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da bugün 50 sent artarak 98,14 dolar oldu.

Piyasa uzmanlarına göre, petrolün fiyatının artmasında İke kasırgasının Meksika Körfezi'nde ABD'nin petrol ile doğal gaz üretimini ve rafinerilerdeki faaliyetleri engelleyecek olması etkili oluyor.

Petrol piyasasının gözünü kasırgaya çevirdiğine işaret eden uzmanlar, İke kasırgasının ABD'nin petrol üretiminin yüzde 25'inin karşılandığı Meksika Körfezi'ndeki üretimi felce uğratacağını ve rafineri kapasitesinin yüzde 16'sından fazlasını etkileyeceğini kaydettiler.

Kasırganın tehdit ettiği petrol sanayi merkezi Houston kentinde akaryakıt sıkıntısı kaygıları artarken, kasırganın vereceği zarar nedeniyle kıyıdaki bazı rafinelerin haftalarca kapalı kalacağı belirtildi.

Exxon Mobil, Valero Energy, ConocoPhillips ve Marathon Oil şirketleri, bugün ya da yarın sabah Texas eyaletini etkilemeye başlaması beklenen Ike kasırgası yüzünden rafinelerdeki faaliyetlerini durdurmaya başladılar.

ABD'de, Temmuz ayı ortasında Dolly kasırgasıyla birlikte başlayan kasırga mevsimi yüzünden bu yaz şimdiye kadar en az dört kez, Meksika Körfezi'ndeki petrol platformları ve sondaj kuyularında çalışan işçiler tahliye edildi ve rafineriler faaliyetlerini durdurdu.

Kasırgalar, ABD'nin petrol üretiminin 15 milyon varilden fazla kesilmesine sebep oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*